>"J3/ 145 om ons te salveren onse cours nemen nae der Goes, aldaer wy myfc groote perijckele van onsen lyve arriveerden des avents omtrent VI uren. üpten H''n dach Decembris omtrent VIII uren voer noene, comende uuyt de kereke, is by my gecomen de baillieu van der Goes, seggende, dat de burgermees teren beglierdeu, dat ick wilde myt kemluyden gaen tot omtrent de Doelen ende besien de my- seriën van den lande rontsomme, ende lioe tselfde gestelt was. Waerop ick hem antwoirde, dat ick geen bevel en hadde dan in Beoister Schelt ende bysunder tZirickzee, dair ick van meningen was toe reysen myt teerste getyde, maer dat mijn- heere Biuarde ende andere laste hadden in Bewester Schelt, ende dat zye sonder twyvel hettselfde landt wel bezien ende haer devoir over alle doen souden, ende dat ick niettemin, indien ick tijdt hadde, gaern wilde myt hemluyden gaen ende de gesteltenisse besienende is mytsdien de voerscreven baillieu wechgegaen. Terstondt daernae is de voerscreven baillieu myt twee ofte drie van de wet weder by my gecomen in mijn logijs, weder- omme begherende, dat ick myt hemluyden wilde gaen, twelck ic hemluyden accordeerde, overmits dattet noch geen getyden en was te varen nae Zierickzee. Ende zijn tzamen gegaen tot buyten een poerte, staende aen de zuytweestzyde van de voerscreven stede, genoempt de Koepoerte, aldaar wy oist- waert, zuytwaert ende westwaert niet en hebben conen gesien dan de liuysen, kercken ende boomen ende geen lant, welcke huysenkercken ende boomen oock eensdeels seer diep in twater stonden, bynaest tot an de poerte. Ende alzoe wy van daer nyet en coste gesien, hoet noerdt- weert gestelt wassoe sijn wy tzamen gegaen tot upten toern van de stedehuys, aldaer wy gesien hebben, dat an de noirt- zyde van de voerscreven stede tlandt bynaest droeghe was; maer de voerscreven burgermeesteren seydendattet oick al onder water geweest 'hadde. Ende wesende upten voerscreven toern, verthoenden my de Archief 1908. '10

Archief | 1908 | | pagina 193