14.6 voerscreven burgemeesteren I.Trsicke, twelck licht uptie Schelde oist ten noirden van de voerscreven stedeende Hantzwartz liggende uptie Honte oist zuytoist van deselve stede, ende zeyden, indien men den ouden sorchdijck, streckende van lJrsicke tot Hantzwartz, die zieluyden noemen een vyszoe 2), mochte repareren ende weder opmaicken, twelck myt duysent gulden ende binnen VI oft VISi daigen oft daeromtrent, soe zye zeyden, wel doenlijck zoude wesen, dat dan versekert zoude wesen tgeheele quartier van der Goes myt Glotingen ende al dat daeromtrent is, genoempt de Westwateringe, welcke quar tier tzamen groit is sonder zijn polders, zoe zy zeyden, om trent XIIIMYC gemete landts. Ende zeyden, dat sulcx gedaen zijnde, de toch(t) endeschu- ringe van den watere, comende van den oisten, soude belet woirden, ende dat mytsdien tgat, dat nu gebroecken is ter kreke ten oesten van Zuytbevelandtte badt zoude te stoppen wesen, overmitz datter zoe veele waters dan dagelijcx nyet in- noch uuytvallen en zoude, ende dat oick de luyde van de Westwateringe, droege wesende, te badt zouden moghen suc- curreren ende hulpen die van de Oistwateringesoewel in ali- mentacie als oick voer 'nemluyden hypotequerende haere droege landen om geit daerop te gecrygen ende de voerscreven Oest- wateringe daermede weder te mogen bedijcken ende succurreren. Seyden oick, dat zyeluyden niettemin ende niettegenstaende dien dijck noch gaern mede wilden contribueren an den anderen dijcken, daer Rommerswale ende dat quartier onder licht, in dient sulcx bchoirde ende noot ware 3 ende alzoe ick geenen last van dat quartier en hadde, soe en heb ick hemluyden daerop niet geantwoirdt, dan als voerscreven is. Gehoert ende gesien tgene dat voerscreven is, ben ick weder offgegaen in meningen om tscepc te gaen ende tot Zierickzee te varen, maer overmits dattet tegen wints was, ende een quaet weder uuytten noirden scheen te comenmyts denwelcken die Vgl. A. A. Beerman, Het dijk- en waterschapsrechtart. wijzend.

Archief | 1908 | | pagina 194