147 scipper geenen moet noch hoipe en hadden ons dien dach an te brenghen, soe zijn wy by raide van de scippere ende oick van den bailliu ende andere dien dach gebleven in de voersereven stede van der Goes. Upten derden dach Decembris omtrent XI uren voer noene zijn wy myt een schuyte gevaren uuyt de voersereven stede van der Goes tot teinde van de havene in meningen myt een heude, de wy gehuert hadden ende voer de voerschreven havene lach, te varen nae Zyerickzee; maer overmits dattet een ver bolgen storm weyde, soe en darfte de scipper nyet bestaen te varen, soedat wy by advyse van hem ende andere, dies hem verstondenweder binnen de voersereven stede gevaren ende dien dach oick noch daer gebleven zijn. Upten HIIen dach Decembris omtrent de noene, overmitz dattet doe eerst gettyde was, zijn wy tscepen gegaen ende om trent drie uren des achternoens gearriveert tot Zyerickzee. Ende daer gecomen zijnde, liebbe ick terstondt ontboeden den rent meester Hknbick van den Werve, den baillieu, schout, de twee burgermeesteren ende den dijekgrave. Omtrent vijff uren desselven aventz ziju gecomen in mijn herberghe de voersereven rentmeester, bailliu, scout ende der gemeente burgermeestere myt den secretarys van der stede ge- noernpt meester Lievin t), seggende, dat sheeren burgermeestere oudt was eude ende nyet wel uuytgaen en mochte, ende dat de dijekgrave nyet by de hant en was etc. Ende terselver stonde heb ick den voersereven rentmeester, bailliu, schout ende burgermeestere gepresenteert de brieve van credencie, die ick an hemluyden ende an de twee andere voersereven persoenen hadde, ende naedat zye gelesen hadden de voersereven brieve 'van credencie, soe heb ick hemluyden geëxhibeert de voersereven opene brieve van commissiën, hou dende op my mytgaders de voergenoemde rentmeester, bailliu, schout, etc., dewelcke brieve zye oick hebben doen lesen. i) Lieven Anthonis' zoon van Burgh.

Archief | 1908 | | pagina 195