148 Ende daernae heb ick hemluyden oock geseyt, dat ick noch hadde andere brieve van credencie an de geheele wedt int generael, begherende, dat zye wilden annemen de laste oin des anderen daighes de voerscreveu geheele wet te doen vergaderen uptie stedehuys, waerop zyeluyden eerst re ver entelij eken geseyt hebben, dat zye zeer bedanckten mynen Gnadichste Vrouwe, van dat Haer Gnaden voer hemluyden sorchfouldicli was etc., ende dat zye up tinhouden van de voerscreveu opene brieve wilden pey- sen ende des anderen dages doen vergaderen de voerscreveu wet. Upten vijfsten dach Decembris omtrent X uren voer de noen liebben die van der wet der voerscreveu stede my ontboeden, dat zye vergadert waeren up de stedehuys, daer ick zoude moeghen by hemluyden comen, indient my beliefde, myts twelck ick mitten rentmeester ende baillieu, die by my ge- comen waeren, by hemluyden gegaen ben, ende hebbe zye gevonden vergadert in notabelen getalle. Ende naedat ick hem luyden gepresenteert hadde de brieve van credenciesoe heb ick hemluyden int lange vertoent myne laste achtervolgende de voerscreven instructie ende oick gedaen exhibitie ende lecture van de voerscreven opene brieve van commissie. De- welcke ghehoert, hebben zye seer reverentelijcken bedanckt mijn Gnadichste Vrouwe, van dat Haer Gnaden belieft hadde sorge voer hemluyden ende voer tlandt te dragen etc., ende nopende myne laste, dat zye daerop wilden myt malcanderen delibereren ende my ant w oer de geven. Ende mytsdien ben ick van hemluyden gesctieyden ende in mijn logijs gegaen. Des achternoens omtrent vijf uren zijn by my gecomen de voerscreven schout, gemeenteburgermeestere, meester Willem Zager, pensionarys, ende meester Lievin, secretarys der voer screven stede, ende hebben by monde van den voirscreven pen sionarys geseyt, dat de vau der wet egeenssins gedelibereert en waeren taccepteren de XXVIIC gulden ten laste van 1IIC gulden voer tfrait, overmits dattet een zeer quaet exemple ende in troductie zoude wesen in de voerscreven stede alsoe groote financiën te geven van zoe luttel penningen, ende dat zye-

Archief | 1908 | | pagina 196