149 lieden tselfde egeensins en zouden darven noch willen voer- houden haerlieder gemeente, die daeraff geadverteert soude moeten wesen, indien zye haer brieve ende zegele daeraf souden moeten geven, sulcx als men an hemluyden begheerde, ende dat zyeluydenaccepterende de voersereven penningen myt de voerschreven laste, oirsaick souden geven haer burgere, de tot nocli toe nyet geweten en hadden van sulcke financiën te nemen, gelijcke neringe te doen, twelck veele luyde, geit hebbende, ende wetende, dat men sulcx soude moegen doen, verwecken zoude haer geit oick sulcx temployeren, liever dan dat zye haer ingebroken landen weder zouden bedijekeu, alsoe zye daermede meer proffijts souden meenen te doen etc., myt veele andere redenenals van haerlieder armoede ende dier- gelijeke, de nyet van noode en zijn alle te verhalen; maer indien men hemluyden de voersereven penningen wilde leenen sonder frait, twelck zye wel begheerden, soe wilden zye die gaern accepteren ende daeraff geven haire behoerlijcke brieve ende raidt vinden tot meer penningen om tlant van Schouwen dat overal weder gevarscht was, duer groote naersticheyt voert toe versekeren myt de hulpe van Godt, ende dat by omslage over tbreede, te weten omslaende up elck gemet over tbreede IX stuyvers boven noch andere IXstuyvers, die aireede omme- geslegen waeren up elck gemet over tbreede, maer noch nyet ontfangen. Ende zeyden, dat sulcx doende die rentmeestere beboerde te cesseren van theffen van zekere schot, twelck hye nu begost hadde te heffen, alsoet den armen luyden nyet mogelijcken en zoude wesen alle voersereven laste gelijckelijck ende up ééne tijdt te dragenby sonder gemerekt de groote sehaidc, de daer geschiet was myts den inbreken van den lande, ende dat tselfde landt noch overal onder water stondt, nyettegenstaende dattet beverscht is. Ende bero(e)rende van or donnantie te maiken up tcoren, wijn, broet, bier, arbeitsloen etc., zeyden dat tselfde aldair nyet van noode en was, over mits dat aldair diesangaende gheen sonderlinge ongeregeltheit bevonden en worde etc,

Archief | 1908 | | pagina 197