150 Up welcke antwoirde beroerende de voerscreven penningen, de hemluyden tot een leeninge gesendt waeren, ende de lee- ninge, de zyelieden myt haeren vrienden oick doen zouden, ick, replicerende, geseyt liebbe, dat die laste van Keyserlijcke Majéstaet ende van den. hove soe groote ende zwaer geweest hadden ende alnoch waeren, dat daer geen gelt en was, ende dat men oick geen en coste gecrygen dan op financiënende dat zye tselve behoerden aen te mercken ende nemen de voer screven leeninge myt de laste van de voerscreven financiën in dancke myt andere diversche middele. Maer wat remonstrance ick hemluyden diesangaende gedaen hebbeen hebbe nyet conen proffyteren, overmits dat zyelieden altoes persisteerden geen financiën te willen betalen om de redenen, boven gementioneert. Angaende de IX stuyvers ommegeslagen ende de zye noch omslaen wilden, zeyde ick, dat zye gehoert hadden de brieve van commissiën, de ick hemluyden hadde vertoent ende voer doen lesen, ende daeruuyt mytgaders uuyt myne propositie genouch verstaen hadden tconcept, guede meninge ende be liefte van mijn Gnadichste Vrouwe, daernae my dochte, dat zyeluyden hem wel behoerden te reguleren, voer soe voele alst mogelijcken soude wesen etc. Ende alzoe zye altoes per sisteerden by tvoerscreveu propos, soe heb ick hemluyden ge seyt, dat ick gaerne daeraff wilde adverteren mijn heere den greve van Hoichstrate twelck ick gedaen hebbe des an deren daghes by mijn beslotene brieve etc. Ende aengaende tvoerscreveu schot, heb ik hemluyden ge- antwoirdt, dat ick daeraff geenen last en hadde, oft men tselfde geven soude oft nyet, maer indien daer questie up viele, dat men daeraf soude moghen toe kennen geven, daert beboeren soude ende gewoentelijcken was etc. Ende hebbe niettemin hemluyden geseyt ende belast, dat zye ende elok van hemluyden, voer soe voele alst hem an- ginck, myt alle naersticheyt daeran wilden wesen, dat tlandt i) Stadhouder van Holland, Zeeland eu Ütrecht.

Archief | 1908 | | pagina 198