151 van Schouwe verzekert mochte woirden ende blyvenwaertoe zye zeyden alle hulpe te willen doen etc. Seggende mede, dat tgeheele landt van Schouwen als beverscht was, ende dat alle de dnergebroeken gaten besteedt waeren te maicken, ende dat men dagelijcx noch arbevde ende arbevden zoude om de nieuwe wercke te beswaren, ende die gebroeken ende nyet doerloopende gate, die binnen- ende buytendijcks gebroken ende aldersorchelijcxste waeren, te stoppen, soe veele het mogelijcken soude wesen voer desen tijdt, ende de reste, die noch ongerepareert soude moeten blyven by gebreke vanstofFe, alzoe tvoerscreven landt noch bynaest al onder watere stont, souden gerepareert woirden omtrent Lichtmisse oft Vastelavent, als men by de stoffe sal moegen coemen. Upten sesten dach Decembris waren de voerscreven rent meester, baillieu, gemeenteburgermeestere, dijckgrave ende ick gedelibereert tgeheele landt van Schouwe om te ryden ende te visiteren ende besien de dij eken, sluysen, duynen ende lande, maer overmits dattet snachts te voren seer geregent ende ge- waeidt hadde ende des morgens noch regende ende wayde, soe hebben wy de voerscreven reyse gesuspendeert tot des anderen daighes toe. Upten seveusten dach Decembris omtrent IX uren voer noene zijn de voerscreven rentmeester, gemeenteburgemeestere dijckgrave myt noch drie heemraden, te weten Cornelis de Coninck, Hobick Adkiaensen ende Lieven Yemantz, ende ick te peerde gereden uuyt deselve stede van Zyerickzee upten dijck van tlant van Schouwen, beghinnende an de zuytzyde van de havene ende zijn gereden suylweert up tot Schelhoick toe, aldaer wy buyten an den voerscreven dijck gesien hebben een angedijekt polderken, genoemt tZuytnyeulandtdaeraf den dijck toe vier plaetzen deur ende noch ongestopt was. Ende zeyden de voerscreven rentmeester ende andere by my wesende, dat deygenaers van denselven polderken den voerscreven dijck weder souden repareren tot haerlieder costen. Maer up tvoer screven polderken en was geen water, alzoet hoich is, ende

Archief | 1908 | | pagina 199