15-2 tenselven tjde ebbe was. Ende die voerscreven dijck van tlant van Schouwe, streckende, soe voerscreven is, van de zuytzyde van de havene zuytwaert up tot Scbelhoick toe, hadde oick tot vier plaetzen deur geweest, maer was weder gestopt, sulcx dat een gemeen vloet daeraen geen quaet en sal conen gedoen, soet scheen, ende zoe de voerscreven dijck- grave ende heemraiden oick zeyden. Ende rydende van Scliel- houcke westwaert up omtrent een vierendeel van een mvle tot een plaetze genoempt Roede, hebben wy gesien, dat daer de dijck oick op een plaetze deur geweest hadde, maer was oick weder gestoptende waeren daeran noch veele luvde werckende. Rydende van Roodee voert westwaert up, zijn wy gecomen an de Weldamsche wech, daer tprincipael inbreeck ende een groot gat geweest haddetwelck oick was gestoptende waeren oick noch veele werckluvden daerop zeer arbeydende. Sijn voert aen gereden tot Serootshaven, daer de dijck te twee plaetzen deur ende noch ongestopt was. Maer alzoe int jaer van zes ende twintich daer eene inlage gelecht was, overmits de sorge*van grontb(r)eckesoe en compt dwater, deur de voerscreven gaete loopendenyet verder dan an den voirscreven nyeuwen dijck, sulcx dat tlandt van Schouwe duer de voirscreven gaten onbevloyet blijft. Ende is tlandt liggende tusschen den voerscreven ouden ende deurgebroken dijck ende de nyeuwe inlaege groot omtrent LX oft LXX gemete, soe den dijckgrave dunckt, daerinne staet een kercksken genoempt Symonskercke. Ende zeyt de voerscreven dijckgrave, dat de nootelijckste wercke eerst gemaickt zijnde, men roupen sal de daerover be boeren geroupen te wesenom dan toverleggen myt malcan- deren, oft men de voirscreven twee gaten weder stoppen ende de LX oft LXX gemeten myt tvoerscreven kercksken weder bedijcken sal, twelck hem wel dunckt oirbaerlijck te wesen. Ende hebben gesiendat in den voerscreven ouden gebroeken dijck, westwaert van de voerscreven gaten, lagen twee sluysen die noch goet zijn, soe de dijckgrave zeyt. Maer de voer-

Archief | 1908 | | pagina 200