153 screven sluvse zijn nu tevergheefs, overmits dat de gaten nvet gestopt en zijn, als voerscreveu is; maer sullen wel dienen, indien men de voerscreven gaten sal conen stoppen; ende mid- lertijdt wil de dijckgrave naersticheyt doen, dat de voerscreven sluvze moghen blyyèn leggen ende nvet wech en loopensoe verre het mogelijcken is. Rydende vandaer voert den voerscreven nyeuwen dijck omme tot Lockxhaven toe, hebben my de voerscreven dijckgrave ende andere geseyt, dat van twesteynde van den nyeuwen dijck ofte inlage wel een ure gaens nae Lockxhaven groot perikel is van grontb(r)eckovermits dat omtrent up XXV roeden van den dijck het VII ofe VII-| vaem diep is. Maer daer en waeren geen duergaende gaten in den voerscreven dijck. Rijdende van Locx- haven totten Mageren dijck ende comende tot Breyskercke, hebben daer gesien, dat de dijck oick.deur geweest hadde, maer was weder gestopt, ende waeren noch vele luyde daeran werc- kende. Van den Mageren dijck totte Padde hadde die dijck oick tot twee plaetzen deur geweest, maer waren weder gestopt. Rydende vau de Padde nae den Burchambochtschen dijck hebben daer bevonden twee groote gaten, daer een nyeuwen dijck buyten om begost was te maickenlanck omtrent twee- hondert ende XXXIIT. roeden, soe die dijckgrave zeyde, weleke dijck zoe hoich was, dat daer geen vloet inne en gaetende waeren daerup noch veele arbeytzluyde werckende. Ende en hadden de gaete in den ouden dijck nyet moghen repareren noch stoppen overmitz de violen tie vau deu watere, dat uuvt- ende invlovedeende om de groote diepte van de voerscreven gatensoe de voerscreven dijckgrave zeyde. Comende an Burgambocht, daer die Schouwesscke dijck streckt noertweestweert up nae Hamstede ende die Burgamboch- schen dijck westweert tot Westenschouwen toe, weleke Burg- ambochts dijck up een hoich stael licht, ende is zeer smal, sulx dat als ecu wagen daerup ismen myt eenen paerde daer nauwe verby ryden can, welleken dijck wy gereden zijn,

Archief | 1908 | | pagina 201