154- totdat wy quamen an een groot gat, dat noch on gestopt was; maer hebben gesien, dat daer eenen nveuwen dijck buyten om gelecht woirde, die wel omtrent IIV roeden lanck sal wesen, in welcken nyeuwen dijck noch een open gat was, daer de stroom seer starck deur viel. Ende woirde zeer an de voer- screven nyeuwc dijck gewroicht bv die van Borchambocht, die- welck hoipten upten XIII ofte XIIII dach van dese maendt tvoerscreven gadt over te gaen, indien hem unse Here goet weder ende voertspoet verleenen wilde. Keereude wederom tol au den Schouwenschen dijck, zijn gereden upten voerscreven dijck tot nae Borcht ende de duyn- cant, ende hebben gesien, dat de voerscreven Schouwesche dijck daer zeer laech is. Ende hadde tot drye plaetzen deur geweest, maer is weder gestopt, ende is van nooden beswaert te woirden, indien de Burchambochsche nyeuwe dijck nvet overgegaen en woirdt. Co mende tot YV estenschouwenhebben bevonden twee gaeten teen an de cant van de duynen ende tandcr wat nederweert nae Burchambocht, ende waeren myt viugerlinge van binnen gestopt. Ende om tlandt daer badt te versekerenwas de voerscreven rentmeester, die daer ende over Borchambocht dijekgrave is, van advyse ende meninge een cleyn inlaege te doen leggen; want hem ende andere nyet mogelij eken en dunckt te wesen up toude stael weder te dijeken, overmits dat daer gheeu stoft' en is; ende oick en sal daer geen landt van esti- rnatie ofte pryse buyten gedijekt worden, anders dan twee oft drie huysen, staende upten ouden dijck an de haven, die dagelijcx vergaen ende nyet staen en moeghensoet wel schijnt. Alzoet avent begost te woirden, soe zijn wy van Westen- schouwen wederom gereden noertweert up langes de duynen tot in een joufl'rouwecloesterken, genoempt Leliëndaele, lig gende tusschen Burcht ende Hamstede, in welcke cloesterlcen wy dien nacht zijn ghebleven. Ende alzoe ick van den eenen ende den anderen verstondt, dat de voerscreven duynen van buyten vergaen overmits de watere ende oick verstuyven,

Archief | 1908 | | pagina 202