156 ende den Haert liaer water losen mochtenwaertegens de in- gelande sustineerden de contrarie, allegerende diverssche mid- dele, de ick hier ujet geïnsereert en liebbe, alzoe ick geenen laste en hadde de differentie alleen te wjderen, ende byson- deren oick overmits dat de voerscreven partje genouch tzamen accordeerden, dat men tvoerscreven gat terstondt by provisie stoppen zoude, om meerder quaet ende inconvenient te ver hoeden, ter tijdt toe dat zyeluyde van den voerscreven diffe rente in vrientscap oft mjt justiciën geaccordeert waeren. Voert zijn wy gereden van der voerscreven Haert na tejnde van de zeeduvnen oistwaert up, aldaer wy gesien hebben een groot gat in de voerscreven duynen, daer de vloet deur ge- comcn was tot upten Haert, daerdeur de voerscreven ouden dijck gebroken was, als voerscreven is; ende was tvoerscreven gat wijt by estimatiën XVIII of XX roeden, twelck scheen, dat men weder zoude mogen maieken, myts horden ende helm te setten int sant, up hoipe dattet daer anstuven sal. Ende sal costen, soe den dijekgrave dunckt, omtrent ses oft seven ponden grooten, daer de eygenaërs van den Haert een deel ende Keyserlijcke Majestaet, ter cause van Zijn Majestaet duy nen, een deel beboerden toe te gelden, soe het schijnt. Ende was de voerscreven rentmeester van meninge de voerscreven reparatie en de potinge te doen doen. Van daer zijn wy voirdt gereden ende hebben zuvtwaert gesien een dijeksken, streckende van den duynen tot au den Sehouwenschen 1) dijck, welcke dijeksken tot twee stede inne geweest hadde, daeraff teen gadt gestopt ende tander noch ongestopt was; raaer was besteedt om eerstdaighes te stoppen. lijdende van daer naer Brouwershaven deur twee polderkens, teen genoempt Saint-Ghristoffelspolderende tander de Sluys- polder, liggende de voerscreven twee polderkens noirtwaert van Brouwershaven, hebben gesien, dat de voerscreven pol derkens beyde inne geweest hadden, ende was teene, te weten 1) Het HS. heeft: Schoumcrschert.

Archief | 1908 | | pagina 204