157 tSluyspolderken weder geverscht by dijckgrave ende gesworen van Schouwen, overmits dat zye by den ouden dijck van Schouwedaer de voerscreven polderkens an liggenende deur tinbreken van dewelcke hye innegegaen was, nyet en oosten geraken, overmyts twater van binnen, l'hide tander polderken genoempt Saint-Cristoflelspolderken, vloyt noch uuyt ende i.me; maer de eygenaers waren in meninge tselfde te maicken, ende hadden tot dien eynde aerde gebrocht an den dijck om de gate, daerinne zijnde, te stoppen. Voert zyn wy gereden duer Brouwershaven ende weder ge- comen upten Schouwenschen dijck, streckende van daer zuyt- oistwaert up, welcken dijck wy overal nyet en costen geryden overmitz dat hye ingebroken ende noch ongemaickt was toe Cackerswyelsulcx dat wy somtijts mosten ryden buyten den voerscreven dijck deur zekere polderken, genoempt Goetkens- nyeulant, ende deur l) den hoick van ISToirtschouwewelcke inbreke geschiet was deur Saint-Jeroens- ende Saint-Joespol- derkens ende deur Noerdtgouwe, ende welcken dijck van Noertgauwe weder gestopt was by die van Noertgauwe. Comende tegens Kerckwerve weder an den voerscreven dijck van Schouwen, zijn gereden tot aen de sluvs by noirden van de voerscreven stede, hebben gesien, dat daer de dijck oick deur geweest hadde ende weder gestopt was. Comende voert zuytwaert up tot nae de voerscreven stedehebben bevonden dat daer noch een gadt geweest haddetwelck oick gestopt was. Rydende routsorame tvoerscreven landt van Schouwe, sulcx als voerscreven is, heb ick gesiendat boven de deurgaende gate, daer voer af geseit is, de dijcke rontsomrae seer deer- lijcken gebroeken waeren, te weten an de zuytzvde meest van binnen van tovervallen van den watere, ende aen de noerdt- zyde van buyten van den slach vau der zee; ende aen de voerscreven zyde daer en was geen overval geweest van Scha- rendijck tot aen Saint-Cristoftelspolder toe. Het HS. heeftdaer.

Archief | 1908 | | pagina 205