158 Van welcke gaten de voerscreven dijekgrave ende gesworen de noidtlijckste mytten eersten zullen doen repareren, ende de reste sullen zye myttertydt, ende als men stoft' sal conen gecrj'gen, doen inaicken. Hebbe oick gesien, dat tvoerscreven landt van Schouwe, nyettegenstaende de verschiuge ende stoppinge van den voerscre ven gaten, bynaest al noch onder water lach, uuytgesondert om trent Renesse, Hamstede ende aen den ouden dijck by tcloestere toe Belhem -1)daer men tlaudt boven water sachende is tlicht- ste landt van Schouwen, soe de voerscreven dijekgrave zeyde. Wy hebben oick bevonden in den voerscreven dijck van Schouwen de sluysen, hyernae gespecificeert, te weten eerst an de zuytzyde twee sluysendie noch goet waeren ende droegen wel uuyt, noch twee sluysen in den gebroken dijck toe Serorts- haven, daer boven aff geseyt is, noch een sluyse int beghinsel van den dijck van Borchambocht, welcke sluyse oick wel uuytdroech, ende was lanck; ende buyten an den voet van den dijck was de voerscreven sluyze boven wat gebroken, maer en mach nyet letten, soet scheen; ende de rentmeester van Bcoister Schelt, aldaer dijekgrave wesende, zeyde, dat hyet weder sou de doen maicken mytten eersten. Ende aen de andere zyde nvet verde van de stede van Zyerickzee hebben wy noch eene sluyze gevonden, de oick noch goet is. Upten Xen dach Decembris ben ick myt den voerscreven rent meester, baillieu ende dijekgrave tot versoucke van den baillieu van Duvelandt Witte van Hamstede ende den rentmeester van Duvelandt, genoempt Jan Coiinelissen, gevaren myt een schuyte van Zyerickzee tot int Oudelandt van Duvelandt, twelck is tweest- eynde van den voerscreven lande van Duvelandt, ende hebbe gesien, dat daer waeren twee grootegaten, zeer wijt ende diepe, teen an tweest- ende dander an zuytwesteynde van den voer screven Oudenlande, welcke gaten uuyt- ende innevloyden ende maickten groote schuringe binnen an den dijcksulex dat de Bedoeld is het klooster Bethlehem te Elkersee.

Archief | 1908 | | pagina 206