162 tvoerscreven landt veele li ay sen. mytten water wecligedreven ende andere nae ommegestort; ende wy saegen noch veele liuysen, daer de wanden al wech afP waeren, ende stonden alleen up haer stylen, enige hangende over de zyde ende andere sulcx gestelt, dat zye nyet lange staen en inogen. Upten XIC" dacb Decembris zijn de voerscreven rentmeester van Beoister Schelt, de baillieu ende schout van Zyerickzee, de voerscreven dijckgrave van den lande van Schouwe ende ick myt noch een, genoempt die oude Werkedet, poirter tot Zierickzeeende Galein, de rijswerker, hemluyden wel ver- staende up dijckaigiën, myt een schuyte gevaren tot an een polderken, genoempt Saint-Jeroenspolderliggende noerdtwaert van de voerscreven stede ende ten oisten an tlandt van Noerdt- gauwe, daer wy ontboeden hadden de van Drevscher, Sonne- meer ende Noerdtgouwe om inspectie te nemen van de dijcken aldaer ende bysonderen van den dijck van den voerscreven polder. Ende alsoe wy de voerscreven van Dreyscher, Noirdt- gouwe ende Sonnemeer daer nyet en wonden, zoe hebben wy nochtans genomen de voerscreven inspectie ende gesien, dat den dijck van tvoerscreven polderken deur ende noch ongestopt was, ende dat daerdeur den dijck van Noirdtgouwe deurge broken had de geweest, maer was weder gestopt myt een ïryeuwe dijcksken, buvten om tgadt gelevt up tvoerscreven polderken. Ende alsoe Keyserlijeke Majestaet int voerscreven polderken heeft vronen, tijnden ende schot, weert wesende sjaers om trent thien ponden grooten Vlaems, soe de rentmeester zevde ende dat deur tabaudonneren van tvoerscreven polderken daeraff die dijck cley is ende op een goet stael licht, de voerscreven dijck van Noirdtgouwe, twelck een sandtdijck is ende up eenen savelechtige grondt licht, apparentelijcken groote laste souden mogen lyden, daerdeur die van Noirdtgouwe ende oick die van Sonnemeer eude van Dreyscher, daer mede by liggende, geïnteresseert ende bescadicht souden mogen woir- den, ende dat wy genouch bevonden hebben, dat de evgenaire van denselven polderken den voerscreven dijck sonder hulpe

Archief | 1908 | | pagina 210