163 van haerluyder gebueren nyet en souden conen gemaicken, soe hebben de voerscreven rentmeester, baillieu, schout ende ick ontboeden den baillieu van Dresscher, genoempt Joes Adriaenssen, om des anderen daiges binnen Zierickzec bv ons te commen myt enige van de bancken van Dreysscher, Son- nemeer ende Noirdtgóuwe om myt hemluyden te handelen, ten evnde dat zye die van den voerscreven polderken behul- pelijck zouden wesen den voerscreven dijck te reparerenende zijn alsoe weder tot Zyerikzee gevaren. Upten voerscreven dach des avents zijn gecompareert Witte Jacob zoon, eygenaer van den Haert, ende Adriaen Domas Symonssen als rentmeester van de kindere van Ruyven oick eygenaers van den voerscreven Haert, protesterende van scaiden ende interest, indien men tgat in den oudendijckva.il Schouwen tegens den Haert stopt sonder waterganck daerinne te laeten, ende zeyden, dat, men ten minsten daerin behoert te maicken een sluyse, wijt ende diep twee voet, ten eynde dat de voerscreven Haert ende oick de duynendie van olts altoes daerdeur gewatert hebbenhaer watere daerdeur sullen mogen losen, ende beghcerden, dat ick dese haerluyder pro- testacie wilde teykenentwelck ick hemluyden accordeerde, ende hebben terstondt van dese protestatie geadverteert den vorscreven rentmeester van Beoister Schelt. Tenselfden daghe heeft den schout van Zyerickzee my ge- levert- copie nvet geautentizeert- van een placaet, twelck hye zeyde in Vlaenderen gepubliceert te wesen, seggendedat die van Zyerickzee voerscreven hem zeer beclaechden van tselfde placaet, voer soe voele als daer mede verhoeden woirdt tuyt- voren van sinckhoute, begherende in den naern van de voer screven stede, dat men tselfde placaet in dat point soude willen doen revoceren oft sulcx interpreterendat die van Zee- landt tselfde sinckhoudt souden moghen gecrygen j want men sonder sulck hout, twelck in Zeelandt nyet en is, die dijcken Het HS. heeftet.

Archief | 1908 | | pagina 211