164 nvet en kan repareren nocli gehouden, waerup ick antwoirde, dat ick daeraff gaern wilde doen raport. Upten XLIU" dach Decembris heb ick antwoirde outfangen van mynen heere den greve van Hoichstrate in date den Xu" der- selfder maendt, inhoudende, dat Kevserlijcke Majestaet be- taelen zoude tfrayt ende de financiën van den penningen, die men die van Zyerickzee gesendt haddevan wel eke antwoirde ick des anderen daiges die voerscreven van Zyerickzee hebbe geadverteertseggende, dat zye zouden maicken haerluyder obligatie van alzoe veele penningenals zye zouden ontfangen te weten van XXY1TC guldenom die weder te geven te Sinxen naestcomendeende dat gedaen, dat zye de voerscreven penningen deden ontfangen uuvt handen van den clerc van den ontfanger-generael, genoempt Ewouï waerop zye autwoirden, dat zye Kevzerlijcke Majestaet zeer bedanckten, ende souden de voerscreven obligatie maicken ende bezegelen myt haer luyder zegele van verbandt; maer alzoe zye daerover mosten roupen de gesworen ende andere, zoe zoude tselfde noch wel een dach vertrecken. Gehoert welcke antwoirde, heb ick den voerscreven clerck daeraff geadverteert, die de voerscreven penningen in zynen handen behouden heeft, ende daer gebleven is om die over te leveren, als hye de voerscreven obligatie ontfangen sal hebben. Uptenselven dach ende des anderen daighes hebben de voer screven rentmeester, baillieu, schout ende ick zoe voele ge- handelt myt de gedeputeerde van den dorpen van Dreysscher ende van Noirtgouwe, dat zye in den naem van den gemeenen inwoenders der voerschreven twee plaetzen toegesecht hebben behulp te doen myt zeker getal van luyden voer vier oft vijf daighen den voerscreven van Saint-Jeroenspolderken om tselfde polderken weder te helpen 1) beverschenmaer en wilden niet annemen den voerscreven dijck geheel te helpen repareren ende tonderhouden. Maer die van Sonnemeer maickten daerinne Het HS. beel't: hebben.

Archief | 1908 | | pagina 212