166 veele beesten verdrencktzoe ons de inwoenders zevden; ende saiglien oick verdroncken beesten ende veele corens liggen dryven an de dijcken. Ende naedat wy int dorp by de kercke ten huyse van den scout gecomen waeren, hebben wy den voerscreven schout myt eenige schepenen ende andere, daer present wesende, van evgenaers ende inwoenders getroest tbeste ons mogelijcken is geweest, zye exhorterende tot reparatie van de voerscreven dijcken, soe voele alst hemlieden mogelijcken zoude wesen, daertoe wy zye genouch willich gevonden hebben maer persisteerden, dat van nooden sal wesen de voerscreven inlaege te leggen, ende zeyden, dat zye mitter tijdt gaern tbeste myt malchanderen willen doen, maer dat zye wel hulpe behoefden overmidts haerluyder groote armoede. Tenselven daighe zijn wy van daer gevaren myt een schuyte tot in Sainte-Anuenlandt, daer wy den rentmeester ende eenige gesworen ende schepenen gevraecht hebben nae de gesteltenisse van denselven lande, die ons ter antwoerde gaven, dat tvoer- screven landt in geweest liadde tot XVII plaetzen, ende dattet weder geverscht was, ende dat de voerscreven gaten besteedt waeren up te maicken, ende zouden costen omtrendt vier- hondert ponden grooten, behalven die andere gebroicken gaten die nyet ten gronde afgebroken, maer van binnen ende van buyten gebroeken waren, ende men mitter tijdt weder maken zoude. Seyden oick, dat an tvoerscreven landt liggen twee pol deren, teen genoempt Ilannevertzdijck, ende licht an de noirdt- weestzyde, groot omtrent IIII°LXX gemete, tander genoempt Mockerschil, ende licht an de noirdtzyde van tvoerscreven polderkenwelcke polderkens beyde inne ende noch onge- verscht waeren, maer zouden mitter tijdt geverscht woirden. Ende zullen de dijcke van den voerscreven twee polderkens wel costen weder te repareren VIII0 ponden grooten Vlaems ende meer, soe de voerscreven luyde seyden. Upten XVen Decembris hebben de baillieu van Zyerikzee, Jan Cornelissen, rentmeester van Duvelandt, ende eenige

Archief | 1908 | | pagina 214