168 van dijckgrave ende gesworen desselfden landtz, hoe zye excederen die commissie heurder officie, te wetenendat zye den dijck van voren ten eynde gaen besteen tot vollen keure sonder advijs van de geërfde, diet gelden moeten. Insgelijck beclagen zye heur, dat die dijckgrave ende gesworen scieten ende leggen op termijn, alzoe veel alst heur belieft, uuyt heuren eygen auctoriteyt, sonder die geërfde daervan te versoeken. Ende bovenal beclagen zye heur dies, dat in de be- stadinge van de gaten in de dijcken die gesworen ende clerc selve annementwelck tegens recht ende reden is ende tot grooten achterdeel van de geërfden; want die dijcken by dien ongemaickt blyven ende niet up en gaen. Uptenselven dach heeft Jan Cornelissen, rentmeester van Duvelandt, in presentie van den voerscreven rentmeester van Beoister Schelt ende van my hem beclaecht over dijckgrave ende heemraiden van Sinte-Annelandt ende in haerluyden pre sentie, van dat zyeluyden om heure dijck te repareren aerde roven ende halen van zijn polderkengenoempt Sinte-Mariën- polder, seggende, dat sulex nyet en behoert, seggende, dat zye daeraf beboeren tabstineren oft myt hem eerst tappoin- terenende ingevalle van weygeringeprotesteerde van costen scaiden ende interesten etc. Ende versochte, dat ick dese zyne clachte ende protestacie wilde teykenen. Alzoe tlandeken, genoempt Kempshoiffstedeoickinnewas, soe heeft de voerscreven rentmeester van Beoister Schelt up tenselven dach commissie gegeven eenen2), poirter te Zyerickzee, om te reysen up tvoerscreven landt ende aldaer texerceren tofficie van dijckgraefscap etc., ende te poogen tselfde landt weder te doen beverschen ende versekeren, alst doenlijck sal wesen. liet HS. heeft: dijekgraver. 3) Oningevuld in het HS.

Archief | 1908 | | pagina 216