XXIY welkome aanwinst voor ons zou geweest zijnhebben wij niet temin gemeend van den aankoop te moeten afzien wegens de hooge kosten, welke op ƒ1500 begroot Averden. Wij zouden daartoe of iets anders te gelde gemaakt moeten kebbeu zoo vertegenwoordigen de Franscke werken betredende de feesten te Parijs in 1745 en 1747, gebonden door Pasdeloup en met het wapen van de Markiezin de Pompadour, eene niet onaan zienlijke waarde óf een deel van onze inschrijving op het Grootboek moeten verkocht hebben. Voor het eerste waren wij huiverig uit een piëteitsgevoel tegenover den schenker dier werken; ook, het is terecht bij het besluit tot vernietiging van den verkoop van den beker te Vere overwogen, behoort eeu openbaar lichaam geene kunstschattenwelke aan zijne hoede zijn toevertrouwd, te vervreemden het tweede alternatief zou niet alleen eene daad van slecht financieel beleid geweest zijn, maar Avas ook om andere overwegingen niet te rechtvaar digen. Ons Genootschap is geen kunstgenootschap, al bezit het ook kunstvoorwerpen, maar in de eerste plaats een Ge nootschap der Wetenschappen, en nu heeft de genoemde prent hoofdzakelijk kunstwaarde en eerst in de tAveede plaats arclneo- logische en topographische Avaarde. Immers uit de ongeveer van den zelfden tijd dateerende prent in de kroniek van Smal- legange is het ons volmaakt bekend, hoe het Damplein, dat in de kroniek van denzelfden kant genomen is als op de prent van Van der Heyde, er destijds uitzag. Ook moge ik hier herinneren, dat tusschen het Zeeuwsch Genootschap en de ge meente Middelburg steeds deze scheidingslijn van beiderlei bemoeiing is aangenomendat het Genootschap meer dé alge meen Zeeuwsche belangende gemeente de specifiek Middelburg- sche zaken behartigt; het had daarom in de eerste plaats op den weg der gemeente gelegen de prent aan te koopen. Zij hoort meer op de oudheidskamer, dan in ons museum thuis. Ons oudste medelid, dr. J. C. de Man, heeft zich genoopt gezien in den loop des jaars den doorloopenden catalogus

Archief | 1908 | | pagina 26