4 wasRet hoog adelrijh en adelijh Zeelant door W. te Water tot stand; liet tweede gedeelte van dit geschrift bevat eene uitgave van het elfde hoofdstak van liet werk van Grijps kerke. Angstvallig wordt de schijn vermeden, alsof deze uitgave geschiedt ter wille van het geslacht Van der Hooghe of op aandrang van Jan van Borssele; integendeel de uit gave heeft geheel den schijn een zuiver wetenschappelijk werk te zijn, al zal de lezer, eens op het eigenlijk doel der uit gave opmerkzaam geworden, telkens den schrijver in de kaart zien. Ik wijs b. v. op blz. 14 der Voorrede, waarin Te Water verhaalt, wat Van Grijpskerke zelf van de door hem uitgegeven en gecommentarieerde lijst van Zeeuwsche edelen mededeelt, en daarop voortgaat: //Des kan men alzoo min aen de echtheit deezer Lyste twyfelenals aen der- zelver geloofwaerdigheitdoor de genoemde Iieeren beves tigt, en nader bekrachtigt door alle gedrukte, en onge drukte Lysten der Zeuwsche Edelen; zoo dat alle, die in deeze Lyste, onder de Ilidderschappeen Edelen van Zee lant worden vermeitontwyfelbaer voor zoodanigen moeten worden gehoudenen erkent". Intusschen al was het doel van de publicatie van dit geschrift niet zuiver wetenschap pelijk, een partij schrift kan het toch niet genoemd worden; Te Water maakt een volkomen geoorloofd gebruik van het werk van Jacob van Grijpskerke. De heer Van Bors sele stelde intusschen Te Water's arbeid in handen van Louis Erancois Krayenhofp, rector en hoogleeraar in de welspre kendheid te Gorinchem, bij wien, zoo het schijnt, zijn zoon de jonge Willem Zelandus van Borssele werd opgevoed. Wijlen de heer J. G. Fredertks, die iu het Maandblad van het genea- logisch-heraldisch genootschap De Nederlandsche leeuio (12f jaargang, kol. 39, 54, 67) de uitgave van 't Graafschap van Zeeland van Jacob van Grijpskerke door het Zeemvsch genootschap heeft besproken, meent, dat Te Water in het belang der familie Van Borssele van der IIooghg het werk van Grijpskerke heeft vervalscht. Ik bespreek deze zaak in een Naschrift: De verschillende hand schriften en redacties van het werk van Grijpskerke.

Archief | 1908 | | pagina 52