6 lijk s voor waarden tusschen Jacob van der Hooghe, den groot vader van Jan en Philips Jacob van Borssele, en Maria van Varick d.d. 20 Mei 1-651. Van dit stuk berusten thans de beide origineelen in het rijksarchiefdepöt in Zeeland en bij eene zelfs oppervlakkige beschouwing dier charters blijkt duidelijk, dat de titels, die er in aan leden der familie Van der Hooghe gegeven worden, nl. //jonckheer" en //weled. heer", geschreven zijn op plaatsenwaar eerst wat anders heeft ge staan, dat echter door het gebruik van eenig bijtend vocht is uitgewischt Onwillekeurig vraagt men zich af, of dat vocht niet afkomstig is uit het laboratorium van den rector Krayen- hofj? die zulk een uitnemend recept bezat om aan nieuwe stukken een ouden schijn te geven. liet gebruikte ingrediënt doet hem in dat geval geene eer aan; want het is duidelijk te ziendat er geknoeid iswellicht echterdat de veranderingen dadelijk na de bewerking niet zoo zichtbaar waren als thans anderhalve eeuw later. Trouwens Philips Jacob heeft niet de origineele akte aan de Staten overgelegd maar eene authen tieke copie, afgegeven door den notaris H. W. Pra^gan te 's-Gravenhage. Daarentegen is de nabootsing van het oude schrift, waarmede de nieuwe titulaturen zijn toegevoegd, zeer goed gelukt. Dit kan niet gezegd worden van de handteeke- ning van Jacob van der Hooghe, die ook gewijzigd is. In de akte zelf heet de bruidigom Jacob van der Hooge, zoon van Joos van der Hooge. Hij onderteekent echter althans zoo luidt thans de onderteekening in beide exemplaren J. v. Borssele van der Hooghe. Ziet men evenwel nauwer toe, dan bespeurt men, dat in het eene exemplaar een ge deelte der handteekening gesehreven is op eene plekdie met een bijtend vocht behandeld is, terwijl bij beschouwing van fier en, dienende tot bewijs der Adetylce -Geboortevan den lieer Philip Jacob van Borssete van der Jlooge blz. 15. Charters en pafieren, afkomstig van jhr. A. Hr. van Borssele nr. 33 Aanwinsten 1907 nr. 28.

Archief | 1908 | | pagina 54