7 het andere duidelijk blijkt, dat van de oorspronkelijke band- teekening alleen //Hooghe" is blijven staanterwijl het daaraan voorafgaande gedeelte van den naam, met eene andere, meer loopende hand geschreven, de plaats inneemt, waar vroeger iets anders heeft gestaan. Zonder twijfel heeft de bruidigom //J. van der Hooghe" geteekend, gelijk zijn vader Joos //J. v. Hooghe" en ziju broeder Adriaen//A. van der Hooghe" l), welke handteekeningen onveranderd zijn gebleven. Een ver- valscher heeft later de handteekeningen van den bruidigom ge wijzigd. Ter opheldering van het bovenstaande, deel ik hier achter (Bijlage 111) de akte in haar geheel mede; de later ingevoegde titels en handteekeningen zijn cursief gedrukt, terwijl de in de onderteekeningen aangebrachte verandering uit de bijgevoegde afbeelding in lichtdruk duidelijk blijkt. Hetzelfde geknoei in de titulatuur, dat zooeven is opge merkt in de huwelijksvoorwaarden van Jacob van der Hooghe en Maria van Varick, komt ook voor in het testament van Jacob's grootvader Adriaen en diens tweede echtgenoot Jo hanna van Os d.d. 9 December 15S8. De aanhef van dit stuk 3) luidt thans: v.Jr Adr. van der Hooge, schepen ende poorter des. stadt Middelb maar het is volkomen duidelijk, dat de J van '/.Jr" en het woord '/schepen"" later met andere inkt zijn bijgeschreven; ja de verandering is hier zoo plomp aan gebracht, dat het woord '/coopinan", dat oorspronkelijk achter den naam volgde, nog duidelijk leesbaar is, terwijl het on zeker blijft, voor welke letter of letters, S of Dh, de J van //Jr" is in de plaats gesteld. Het eigenaardige isdat Adrtaen van der Hooghe werkelijk schepen is geweest: hij was het nog in 1587maar den 9den December 1588 was hij het niet meer. Den lJ?de" Juni 159é verleende de stad Middel- Ia de boven geciteerde Deductie wordt als zijne handteekeniug afgedrukt „A. B. van dek Hooghe"; de krullen van de A zijn hier ten onrechte als eene B gelezen. -) Charters'en papierenafkomstig van jhr. A. JF. van Borssele nr. 27.

Archief | 1908 | | pagina 55