13 Hooge, ende versocht aan ons ter goeder tijt als hy schuldig was te doen, nae doode Adriaen van Borssele Jacob sone, sijns vaders zaliger gedagte, vijff gemeeten lants, gelegen in Schellach t, alsoo als Adriaen van Borssele, sijn vader voorn., die van ons abdye te leene te houden plach". Daar mede wordt dus bewezen, dat Joos Adriaens zoon van der Hooghe, die tusschen de jaren 1496 en 1504 meermalen bur gemeester en schepen van Middelburg was en van wien de familie Van Borssele van der Hooghe onbetwist afstamt, een zoon was van Adriaen van Borssele Jacobs zoon en dus ongetwijfeld uit dat doorluchtig huis afkomstig was. Inderdaad zou het extract dat bewijzen, zoo het vertrouwen verdiende; maar dat is het geval niet. Hierachter is onder Bijlage V dezelfde akte uit liet lecnregister der Sint-Paulus- abdij medegedeeld, en zoo men met dat stuk de door de fa milie Van Borssele overgelegde copie vergelijkt, dan zal men zien, dat de naam Van Borssele, waarop het hier juist aan komt, niet in de oorspronkelijke akte wordt genoemd, en dat daarin alleen gesproken wordt van de beleening van Joest van der Hoeghe na doode zijns vaders Adriaen Jacobs zoon. De familie Van Borssele heeft dan wijselijk ook niet overge legd extracten uit de leenregisters der St.-Paulusabdijmaar zich beroepen op een register, waarin akten van beden, leen brieven, lijsten van edelen en diergelijken stonden afgeschreven eene particuliere compilatie dus, van welker herkomst even min blijkt, als wordt opgegeven, waar dit register toen be rustte. Het zou anders niet van belang ontbloot zijn na te gaan, wanneer dit register, waarin vervalschingen ten gunste der familie Van Borssele van der Hooghe voorkomen, werd samengesteld. Maar een beroep op dit stuk tegenover de Staten van Utrecht, die zoo gemakkelijk de juistheid van het afschrift konden onderzoeken, was toch uiterst onvoor- Zie Kbstrloo, Stadsrekeningen-van Middelburg IIJ, blz. 304: Charters en papieren, afkomstig van jhr. A. W. van Borssele nr. 8.

Archief | 1908 | | pagina 61