16 En hoe komt, zal men vragen, Jacob van Grijpskerke dan aan zijne beweringdat in diezelfde rekening //op Cle- verskerke staat Jacob van Borsselen Claesen soon"? Daar van is inderdaad iets, schoon niet veel, waar 1). Onder de ambachtsgerechtigden in Oleeuwairtskerke worden inderdaad genoemd: //Adriaen ende Jacob van Borselen tsteenscietens LXXY1I[|- g"; maar de hierbedoelde Jacob van Borssele, van wien ook nergens gezegd wordt, dat zijn vader Claes heetteis niet identiek met den op hetzelfde folio als bezitter eener andere ambachtsportie genoemden Jacob Claes Jans sone; integendeel hij wordt duidelijk van dien medeambachts- gerechtigde onderscheiden. Ook is deze Jacob van Borssele niet de stamvader der Van der Hooghb's geworden; want hij stierf kinderloos, daar zijn broeder Adriaen zijn erfgenaam was, blijkens hetgeen de boven geciteerde rekening van 1459/60 zegt: //Adriaen van Borsselen mit dat zijns broeders was, tsteenscietens LXXYIlIi g/\ En deze Jacob van Borssele behoorde ook niet tot den tak van Zanddijkmaar tot dien van Brigdammezijn broeder is de in den aanvang van dit opstel genoemde Adriaen van Borssele, heer van Brigdamme en Duiveland, die in 1468 stierf. 2) Men ziet, dat de opgaven van Grijpskerke of liever van Philips en Augustijn van der Hooghh geheel onbetrouwbaar zijn, en dat de echte stukken de afstamming van het geslacht uit de oude Van Borssele's niet bevestigen, maer veeleer weerleggen. in die van 1441/2 is dat leen gesplitst tussrhen Jacob Clais Jans sone en Willem Huge Elltncx zonk, die elk 125 gemeten praeter 3312 roeden bezitten. De oudere rekeningen bevatten dus geene gegevens omtrent den oorsprong der Van der hooghe's. I[et opgegeven folio is in elk geval onjuist: de geheele rekening is geen 106 folio's groot. Zie de 1ste rekening van Guy de Baenst over 1469/70: Me vrouwe van Ravesteyu, dat heer Adriaen van Borssellen was, mit dat zijns broeders was". Anna van Bourgondiëde weduwe en erfgenaam vau Adriaen van Borssele, hertrouwde met Adolf van Cleef en van der Mark, beer van Ravestein.

Archief | 1908 | | pagina 64