18 WelEdelgeb, en gestr. heer te Brugge ten geschenke te geven. //Het 2e. opstel (exempl. n°. 3 en 4) waarin het kapittel van de oude Zeeuwsche geslachten, niet in alpkabetische orde is gerangschiktwaar voorts achteraan is geplaatst dezelfde op- dragtbrief aan een WelEdelgeb. en gestr. heer woonachtig te Brugge, als in het le. opstel, doch vorenaan (bladz. IIT.) een opdragtbrief aan een HoogEdelgeb. heer te Brugge, waarin wordt vermeld dat de auteur het werk op nieuw bij de hand had genomen, terwijl er bovendien enkele bijzonderheden wor den aangetroffen, welke na 1656 en dus na den dood van Jacob van Grijpskerke zijn voorgevallen, zoo als onderan deren de vermelding op bladz 285, dat de heerlijkheid Kle- verskerke is verheven geworden ten name van Jacob van Borsselen van der Hooge op 10 Mei 1667. Dit 2e. opstel, schijnt niettemin voor het eigen werk van den auteur te moeten worden beschouwd en alleen eene tusschen de jaren 1653 en 1656 door hem omgewerkte en verbeterde redactie van het le. opstel te wezen, de enkele bijzonderheden van lateren tijd zullen welligt door een ander daaraan zijn toegevoegd.11 Er moet echter nog op een ander verschilpunt tusschen de beide redacties de aandacht gevestigd worden. In het hand schrift, dat Te Water aan zijne uitgave Het hoog adelijk en adelrijh Zeélant ten grondslag heeft gelegd, en dat het twaalfde hoofdstuk van de tweede redactie van het werk van Grijps kerke bevat, volgen achter het achtste hoofdstuk, dat over de ridderschap en de edelen handelt, nog deze capittels (Voor- reede blz. 18): 9. Yan de Voorrechten en Praeminentiën van de Edelen van Zeelant. 10. Van de Eerety telen, en Naemen der Edelen in Zeelant van oudts gebruiklyk. 11. Van de bekende Ridder-IIofsteeden in Zeeland. 12. Yan de oude en Edele Geslachten van Zeeland, uit welke van den beginne tot den jaere 1596 geconstituëert is ge weest het Lit van de Ridderschapen Edelen van Zeeland.

Archief | 1908 | | pagina 66