22 op niets. De als bijlage II afgedrukte brief, die niet voor openbaarmaking bestemd was, aan jbr. Jan van Borssele, te wiens behoeve de knoeierij zou zijn gepleegdweerlegt die veronderstelling volkomen. B rederiks heeft, evenals de uit gevers van Grijpskerke vódr hem, gezien, dat er althans een passage in den tekst voorkomt, die niet door Grijpskerke geschreven kan zijn, nl. die op blz. 285, waar gesproken wordt van eene beleening van Jacob van Borsselen van der Hooge op 16 Mei 1667, terwijl Jacob van Grijps kerke in 1656 overleed. Misleid door eene drukfout van Smallegange, die (blz. 475) een //Jacob van Grijpskerke Blorisz., Doctor in de Medicijnen, gestorven den 21. October 168311 (lees: 158-3) vermeldt, heeft Te Water bij het uit geven van Het hoog adelijlc en adelrijlc Zeelant in de meening verkeerd, dat de schrijver Grijpskerke in 1683 was overleden (Voorreede blz. 16), en dus in de vermelding van eene gebeur tenis uit 1667 niets opmerkelijks gezien. Uit de hierachter afgedrukte bijlage II blijkt, dat Te Water tijdens het drukken van Rel hoog adelijh enadelrijk Zeelant een tweede afschrift van Grijpskerke in handen kreeg. On losse papieren opgezameld en doen afschrijven", en op blz. 60, „kort nadat ik het elfde kapittel van t Graafschap van Zeeland van dezen Edelen Heere [J. v. Gr.] had uitgegeven [in 1761], hen ik magtig geworden een ander lis. van hetzelfde werk, hetwelk beter geschikt en vollediger is dan ik te voren bezat." De betere [rang]schikking en grootere volledigheid raakt de kopie, bij ons bekend als N°. 4 het fabrikaat van den eigenaar van Eer Hooge en zijne medeplichtigen. Nog vernemen wij in gemeld opstel, de verklaring van Te Water zelf, dat Van Citters hem die kopie ter hand stelde, blz. 64 en, op dezelfde blz., dat hij eene volmaakter hs. had ten gebruike gekregen. Wij hebben dus niet meer het recht om te doen onderstellen, dat Te Water voor een en ander minder juist is verantwoordelijk gesteld, en kunnen hem niet langer vrijwaren van deelne ming aan de verdere knoeierijen met de handschriften. „Wij staan vast in de wetenschap, dat Jacob van Grt.i.pskerke geleefd heeft en bekend is als port-ionaris ambachtsheer in de Zeeuwsche leen registers. Maar zekerheid hebben wij nog niet, of liet Graafschap Zeeland al of niet moet ge bracht worden tot de supercheries littéraires, gelijk de produkte-n van Reinier de Graai- Macpherson en zooveel anderen."

Archief | 1908 | | pagina 70