24 den vorm van noten of aanteekeningeu heeft gesteld, maar in den tekst ingevoegd. Dit is te meer misleidend, daar de af schrijver van het werk van Grijpskerke tevens de schrijver der aanteekeningen iszoodat het geheele manuscript door de zelfde hand geschreven is, al wijzen het verschil in inkt en andere kleine bijzonderheden er op, dat de wijzigingen inden tekst later zijn aangebracht. De afschrijver van het hand schrift n°. 2, afkomstig van wijlen den heer Tae van Poort vliet is dan ook dupe gewordenhij heeft de aangebrachte wijzigingen allen in den tekst opgenomen en deze omwerking voor het eigen werk van Grijpskerke aangezien en uitgegeven. Er zijn dus eigenlijk drie bewerkingen van den tekst van Grijpskerkede oorspronkelijke eerste redactie, dezelfde re dactie, vermeerderd met de bijvoegselen van den commentator van handschrift n°. 1en de tweede redactie, die in de ge drukte uitgave is opgenomen. Idoe is nu de verhouding tus- schen die drie? Het zou voorbarig zijn daarover een definitief oordeel uit te spreken, zoolang niet eene nauwkeurige verge lijking van de teksten der drie bewerkingen heeft plaats gehad. Daartoe ontbreekt mij vooralsnog de gelegenheid. Ik heb mij dus beperkt tot eene vergelijking van hetgeen zij omtrent de familie Van Borssele van der Hooghe bevatten, en om den lezer zelf te laten oordeelen, heb ik hierachter als Bijlage VI in twee kolommen den oorspronkelijken tekst der eerste redactie en de omwerking door den schrijver van handschrift n°. 1 doen afdrukken. Het overeenkomstig gedeelte der tweede redactie vindt men in de gedrukte uitgave blz. 284288. Bij ver gelijking zal men zien, dat in alle drie de teksten gelijkelijk de afkomst der Van der Hooghe's uit de Van Borssele's wordt erkend, maar dat de twee latere bewerkingen veel meer bijzonderheden aanvoeren en uitvoeriger zijn. En wat men hier omtrent de aanspraken der Van der Hoogite's kan op merken, bevestigt eene oppervlakkige vergelijking der drie teksten in hun geheel. Nergens vindt men principiëele tegen spraak tusschen de drie redacties, overal overeenstemming op

Archief | 1908 | | pagina 72