28 17 1 30, 150 159, 169. Wie is dit geoorlooft, en waer ooyt gebruykelijk Alleen vinde ikdat van dezelve gebruyk gemaekt is bl. 26 in marg. en bl. 52 in not. Daer nu den auteur zoo een spaerzaem gebruyk van zoo een nuttig instru ment maekt, zal immers ieder moeten denken, dat Zijn Ew. of onbedreven is, of die copy voor een slegt meubel heeft aengezien; het eerste te denken strijd tegen de begrippen, die men uyt anderen hoofde van Zijn Ew3 bekwaemheid krijgt, en het laeste tegen Zijn Ews uytdrukkelijk getuygenis in de Voorrede bl. 135, daer Zijn Ew. de laeste copy n au keu rig er noemd. Waerom dan van zoo een naukeurige copy geen meerder gebruyk gemaekt? En waarom uyt eigen kun digheid de feilen verbeeterd met voorbygaen van die copy Is hetzal men vraegenomdat die copy de eerste tegenspreekt in plaetzendie zeker oogmerk begunstigen? Of zoo ze al uyt die copy verbeetert zijn, zooals men enigzins uyt het gezegde op gemelde 1359tc bladzy zou konnen gissen, waerom dat dan niet telkens daerby gemeldzooals men altijd gewoon is? En waerom niet teffens na gewoonte in de Voorreede ge meld, van wie of waer men die copy bekoomen heeft, zooals van de eerste geschied is? En hoe weet Zijn Ew., dat de laeste copy naukeuriger is? Heeft Zijn Ew. die met de eerste vergeleeken? Zoo ja, dan had het ook geen dag arbeidens be hoeven te kosten om van dezelve het behoorlijk en noodzakelijk gebruyk te maekenen zoo er al meer dagen toe nodig geweest waerendaer was tijds genoegof was er haest by het werk? waut het werk was nog maer volschreven, volgens bl. 135, en niet gedrukt, gelijk ook bladzy 26 aenwijst, alwaer van die copy gebruyk gemaekt is; terwijl eerst het twede vel gedrukt wierd. Ja zelfs was er onder het drukken tijd en gelegentheid genoeg toe geweest. Geen bekwaem criticus zal er derhalven gevonden worden, die zal willen gelooven, dat Deze komt voor in hel; eerste rleel yan Eet hoof/ adelijk en adclrijk Zee- lant,

Archief | 1908 | | pagina 76