39 V. Beleening van Joest van der Hoeghe met vijf gemeten lands onder Schellach, leenroerig aan de Sint-Paulusabdij te Utrecht. Joest van der Hoeghe. Willem etc. doen kont allen luden, dat voir ons ende onse mannen hyrnae bescreven gekoemen is Joest van der Hoeghe, ende versocht aen ons ter goeder tijt, als hy sculdich was te doen nae doide Adriaen Jacobs soens, sijns vaders zaliger gedach ten vijf gemeten lants, gelegen in Scellacht, alsoe als Adriaen, siju vader voerseyt, die van onser abdiën te lene te houden plach. Doe dat gedaen was, terselver tijt verlyden wy ende verleenden Joest van der Hoeghe voerseyt dese voergenoemde vijf gemeten lants, te houden hy ende synen nacomelingen van ons ende onser abdiën tot enen goeden onversterflijcken erheen, mit sulken voerwerden dat Joest voirseyt of sijn na- comeliugengebrake sijns, jairlix betalen sail ons of onsen ge- wairden boide bynnen Middelborch op sunte Remigius ende Baven dach vijf oude groet coninx tornoys. Ende wanneer dit voerseyde laut verschijnt of verwandelt wert, soe sal ment versueken t'Utrecht bynnen jair ende dach aen den abt in der tijt mit dubbelden pacht voer die heergewade etc. Ende wanneer die abt ons voerseyden cloesters etc. Behoudelyken etc. ut in proxima littera. Hyr waeren over ende aen, daer dit geschiede, Andries Andries'soen ende Jan Gruter, onse manne, ende meer goeder lude. In oirkonde etc. Gegeven etc. 1496 opten yrsten dach in Octobri. Uit het leenregister der Sint-Paulusabdij over de jaren 14861521, fol. 22.

Archief | 1908 | | pagina 87