48 Het papier van den kalender heeft het volgende merk een halve maan, waarin een langstelige bloem en waaronder een bauderol met den naam van den papiermaker: Edmon Denise j). Het register zelf heeft behalve dit nog een ander papier merk, dat echter op de zes bladen van den kalender niet voorkomt. Van dit register, waarvan alle bladen, in kwarto formaat, op twee plaatsen geperforeerd zijnbeslaat de kalender volgens de oude folieering de bladen 611, volgens de nieuwe (de doorloopende van het geheele kopulaat, aangebracht door A. de Jonge) de folio's 108113. In den index op het kopulaat beschrijft De Jonge hem als //Paepsen heylichdagen kalender". Behalve aanteekening van de voornaamste heiligendagen bevat hij opgave van de sterrebeelden van den dierenriem, verder eenige memorabilia omtrent de familie van den samensteller en enkele historische bijzonderheden betreffende Nieuwerkerk en Duiveland. De kalender is evenals het geheele register van Duiveland- sche keuren en wetten geschreven door Job Gohmers secretaris van Nieuwerkerk op Duiveland. Op het eerste blad van den kalender teek ent de samensteller van het kopulaat aan: //O ine nota autorem hujus libri infra die SI et fol. 22". Zooals men namelijk onder 21 Januari ziet, noemt de schrijver van den kalender zich daar Job Gommarszqon terwijl, wanneer men de tweede genoemde plaats opslaatmen eveneens vindt //Aldus ghecollationeert by handen van my Job Gommers op den XVIen dach September int jaer dusent vijfhondert neghen ende tzestich." Evenals het geheele register zal de kalender dus omstreeks dezen tijd gemaakt zijn. Maar de tijd kan nog nader bepaald worden. In den kalender valt Paschen op 26 Maart, waaruit volgt, dat als jaren van aanlegging alleen in De Sïoppeeaar vermeldt dit merk op papier van het jaar 1567. Zie Eet papier in de Nederlanden gedurende de middeleeuwenblz. 103 noot 1.

Archief | 1908 | | pagina 96