49 aanmerking komen 1570 en 1581. In liet eerste geval zijn alleen de memorabilia van vóór 1570 in eens neergeschreven en de latere er successievelijk bijgevoegd; in het tweede is de geheele kalender, behalve de eene aanteekening van 1586 op 10 Maart, in zijn geheel op denzelfden tijd tot stand gekomen. En met het oog op het schrift en in aanmerking genomen den tijd van ontstaan van het register, waarvan de kalender een deel uitmaakt, valt het niet moeilijk te con- stateeren, dat in 1570 met het aanleggen van den kalender begonnen is. Hiertegen schijnt te pleiten de aanteekening op 26 Juni, waar de samensteller vermeldt, dat hij op dien datum van het jaar 1580 zijn eerste huisvrouw heeft getrouwd. Men zou toch geneigd zijn hieruit op te maken, dat deze aanteekening na den dood dier eerste vrouw niet alleen, maar ook nog na het huwelijk met een tweede is neergeschreven, dus in elk geval geruimen tijd na 1580. Waar wij echter slechts de keus hebben tusschen 1570 en 1581, en waar bovendien nergens een tweede vrouw genoemd wordt, zullen wij dat eerste of als een schrijf fout voor echte moeten opvatten, of, veel erger, genoodzaakt zijn te veronderstellen, dat Job Gommers hij het vermelden van zijn huwelijk als een stuitend prozaïsch Jantje-secuur met alle mogelijke gebeurlijkheden dadelijk rekening heeft willen houden. Voor het levensbericht van den samensteller geeft de ka lender de volgende feiten. Hij werd in 1543 te Nieuwerkerk geboren als zoon van Gommar Bartelmeeuszoon en Mayken Pauwelsdochter, kwam in 1563 in het gilde van de rede rijkers //De blauwe Akoleye", kreeg eenige jaren later de aan stelling tot secretaris van JNieuwerkerktrouwde in 1580 te Den Briel met Neilken Simon Janszoonsdochter en is in of na 1586 overleden. De op 3 Juni genoemde Cornelis Heynezoon Berreman was een broeder van zijn zwager. Voor de eerste drie maanden van het jaar is geen onderscheid Archief 1908. 4

Archief | 1908 | | pagina 97