1602. Tot Gods eere En Zeelants geschiedenissen te verineere. Prologue x). Eerwaerdighe ende goedgunstige leseralsoo hiervooren in dese ghedruckte cronicke gestelt is ende mencie gemaeckt wert, hoedat voordien die van Zeelant noyt op zijn zelven cronicke heeft gehadt, ende dat duer de innondacie van landen ende steden, ten anderen oock ducrt afbranden van eenige steden, alsoo zy is sprekende insouder(heyt) van de heerlickste ende voornaemste stadt van Zeelant Middelburch, die de outste jesten ende geschiedeuisse daervan zijn verbrant, als het stadt- huys met het Ouwestyne clooster met de halve stadt an de west- zyde afbrande 3); ende binnen 200 jaren of weynich min s), soo voorn vermeit wert, verbrande weder derdendeel van der stadt an de noortzyde met clooster van de Boogaerde ende de A.bdie, daer de alderouste librarie doen ter tijt van Zeeland was; ten derden oock duerdien het landt klein was, weynich volck heeft connen uutbringen, nochtans, soo men in ander cronick wel vint, clouck oorlooghsvolck geweest zijn, getrou voor heer ende lantmaer eenvoudich ende niet eergierich soo datter ander, met haer 4) nabueren zijnde, haer boucken wel hebben verciert met haere daden ofte ongeschreven ende ongedruckt gelaten, ghelijc men noch in dese nieuwe Neder- lansche cronicken, nu uutgaende ende van dese onse beroer- lijcke tyden sprekende, zien mach, hoe weynich dat zy van Dit woord is met andere inkt bijgeschreven. 2) Zie ItEiJGEJisiiEftCin cap. X. 1492 October 22. Het I-IS. herhaalt dit woord.

Archief | 1909 | | pagina 108