74 brugge, die over de voorschreven Haven licht; maer was toe een draeybrugge, staende zeer hooge, soodat men van beede zyden met een breede sterke arduyne trap daerop ginck ende fraey ruymte an beede syden hadde. Ende buten dese poorte, soo voorseyt, was een groot packhuys, dat taenhuys ge weest hadde, dat daertoe gebruckt werde om te predicken 2), daar ick, zijnde een klein jonghen, selver met mijn moeder eens in hebbe gewest ende hooren predicken ende zien doopen. Doch in die tyden te wil het alsoo stontwasser veel be roerten iu de stadt, gelijckt oock in ander stedendan in deen meer als in de andere. Tewil het alsoo beroert in de stadt stondt, ende deneenen borger gelijck des anderes borgers viant wasende den eenen buer den anderen vreesden, soo quammer eens een geruchte ofte roup in de stadt, als datter 3) int clooster van de Abdie heymelijcke crijchsliedcn ingecommen waeren 4)hetwelcke een groote beroerte in den avont ende nacht in der stadt maecktensoodat die van de relige haer in de wapen begaven ende om dat clooster liepen, ende van scheeren wegen de stadtsbooden ende dienaers lancx de straten riepen ende be lasten el.ck lanteerens voor haer dueren te hanghen, ende elck man wesende in zijn duere, alsoo hy zijn lijf wilde verweeren. De stadt aldus in roeren zijnde, elide die int clooster scheen niet en wisten watter was, ofte wat se begeerden, quammer een van de jonghe monnicken over de muerseyde men, om de oorsake te vernemenende de sake verstaen hebbende ende an den bisschop (bericht) gedaen, werden de poorten van (t)clooster geopent ende lieten (t)clooster besoucken, waerin 1) Het HS. voegt hier in: „ofte". 2) Zie A. 's Ghavezande, Tweede eeuw-gedachtenis der Middelburgsche vrij heid biz. 48 vlg. 3) Het HS. voegt hier in: „soude". 4) Zie over dit gerucht: Onderzoek van 's kon ings wege ingesteld omtrent de Middelburgsclie beroerten van 1566 en 1567, uitgegeven door dr. J. van Vloten, blz. 12 vlg. en 's Gravezande A. w. blz. 46.

Archief | 1909 | | pagina 112