76 soodat ick sackdat de vrouwes kaer endeuck evenleens was duer haer grysickeit van tkaer 2). Nock werden oock zeer beclaeckt een turfcruyer, die quam in de kercke in(t) breken van de beelden staen sien, ende soo daer met een touwe getrocken (wert) an eeu beelt, dat qualijck wilden volgen, seydeu die trocken, tot kem'/Hoe staet gky aldus en siet? slaet liant an", ende gaven kem mede detouwe. Met dat den man de kant an de touwe kadde, soo viel liet beelt. Dit stick heeft den man zijn leven gekost, ende is daerom gkekanghen. Nock een leelijcker en sckandelijcker stick is er hier te Westcappel van een justicie(r) gedaen, hetwelcke ick nock moet mede verhaelen ende daermede eyndigken. Daer was een jongken van Westcappel te 'Middelburch besteet om te leeren zijn ambacht, te weten sckrinwercken. Ende soo het beelt- smitten anginck, liepen de knechs van den winckel om mede te brekenende soo liep desen jonghen mede. Soo doen het nu soo hart gkinck op een dooden, ende den jonghen soo door zijn meester wille of door zijn vreese is thuys tot zijn moeder gecommen, soo heeft den moeder niet sonder oorsake bevreest geweest, ende dede den jongken weck of uut de wege. Soo den bilgou van Westcappel, met namen Uutwijck 3), hiervan vet vernomen hebbende, heeft de vrouwe naer den jonghen gevraecht 4). De vrouwe, eylacen haer beclaegkendeseyde, sy en dorste den jongken niet laten thuys commen om al- Samengetrokken uit: encle hcuck. '-) Het vonnis van den gewezen schout van Oost-Souburg en zijne huisvrouw is hierachter als bijlage III medegedeeld. 3) Ghf.era.ert van Uuytwijckbaljuw te Westkapelle en stadhouder van den rentmeester van Bewesten Schelde. Hij was vroeger ook baljuw te Goes ge weest, maar tegen zijn zin ontslagen (zie 8* Copulaatboek fol. 88 vlg.). Hier is later met dezelfde hand het volgende bijgeschreven: „hetwelcke zijn peeter was, hem hebbende selve gheheven, nochtans hem daerom niet verschoont, maer als eeu vreet moordadick tiran hem doen dooden; dit heb ick nae hooren segghen van een gheloofwcerdich out borger, dwelck geweest hadde Uutwijckx broolknecht".

Archief | 1909 | | pagina 114