78 met naemen Pieter Haeck, zijnde een inboorlynck der stadt ofte ommers in Bewestwaert Schelt gebooren want by hadde oock wethouder der stadt geweest, dat gheen van buten Be- wester Schelt moghen zijn naer de stadtsprevelegen desen bilgou nam voor om hetselfde lant te vermeester(en) met des prince van Oraeinges volck ofte de generaele heeren, die haer waeren tegen de Spaeingaerden ende de papen settende, ende liet hem vinden in Brabant by eenige, die de saken mede toegedaen waren, ende quam van Antwerpen met een deel crijchsvolck, meen(en)den met schepen alsoo een anslach op Vlissinge te doen ende dat alsoo in te nemen. Maer alsoo die van Vlissinge dat ghewaer worden of gewaerschout waeren most hy van daerende laghen alsoo en swermden voor tlant dan ontrent Aermuyen en dan ontrent casteel te Zeeburch geseyt Iiammekens, waer duerder tot Middelburch oick ette- lijck haer selfven mede moeyden ende haer oppynie ofte wille openbaerde(n)die daerduer nae mede mosten de stadt ver laten ende lantvluohtich zijn. Ontrent Ramekens heeft hy zijn schepen ten anckere geleyt ende hadde gaern met sehoo- nicheyt int casteel geweest; maer den capeteyn, met namen Gystel x), wilde se niet oplaten, maer antwoorden haer, hy hadde het casteel van coninckx wegen soo lange bewaert, hy wilde het noch be waeren, ten waere, dat sy hem beter be scheet tooghden. Doch en bewees hy an haer of an haer schepen geen vianschap, waerom is wel te vermoeden, dat hy oock vant casteel raeckteende hetselfde weder heeftalst den prince creech, in zijn bewaringe gecreghen ende daer capeteyn op geweest, totdat de landen hetselfde metgaders Vlissinghe an de Inghels tot versekeringhe van eenighe saken der Co ningliinne in bewaringhe gaven. Aldus om niet te loopen van ons voorreden maer die te vervolghen, willen wyt daer laten voor als noch blyven ende keeren tot onse voornoemde saken. De rentmeester van Bewester Sehelde noemt hem in zijne depositie: Gm- stelles (zie Van Vloten blz. 41).

Archief | 1909 | | pagina 116