79 Al(s) dus Piet er Haeck daer niet op doen en kondeis ten lesten met zijn volck van daer getrocken ende zijn ghecom- menseyde menmede tOostreweelaldaer zy geslegken werden van des Ooninckx volck, onder beleyt zijnde van Beevoys x). Den bilgou, doen bilgou te Middelburch zijnde, met naemen Rolleman 2), werden oock van Middelburch ghehaelt ende tot Brusselle gevanghen ghevoert, maer werde noch los ge laten, gelijck wy noch nae van hem wat verhaelen zullen. Ende daer quam een Spaansch bilgou met naemen Maertyn la Poose s), die regeerde, totdat de stadt beleyt was, alsoo wy naer sullen hooren 4). Anno 1567 op Sinte Pauwels bekeeringe avont 5) wast een groot onweder van donderen, blixemen ende haghel ende met dat onweer quam den brant in den Abdiessen tooien, soo datter af brande den tooren ende de kerckehetwelcke duer de hooghde van den tooren scheen, dat elck den brant voor zijn duere 6) hadde. Den brant wasser, soo sommighe seyden gesien te hebben, van den brossen7) int opperste van de naelde gesteken. Met desen tooren branden oock de voorkercke ende het koor af, in welck koor verbrande een konstighe vermaerde schilder(i)e van een tafereel, staende op den hoogken outaer, gheschildert van een wijt vermaert meester, genaemt in de wandelinge Mabuse 8), sonder dat desen brant yemant anders schade dede; het vier, seyde men, scheen op niemant meer macht of cracht te hebben 9). xlnno 1570 in J uly ist perdoen gelesen in St. Pieters kercke int Lattijn ende op de Mart in Duytse op een groot toen- Philips van dj annoy heer van Beauvoiv. Tsomme Rollema. 3) Martin de Posa. 4) I-Iet volgende is later met dezelfde hand geschreven. 5) 1568 Januari 24. 6) Het IIS. herhaalt dit woord. i) Lees: „brese"? 6) Jean Gossart de Mabuse. Ook in het Resolutieboek der stad Reimerswaal vestigt de secretaris Franco van Campen op deze bijzonderheid de aandacht: „Ende dat meer dan wonder

Archief | 1909 | | pagina 117