80 neel, liefcwelcke ick in beede de plaetsen hebben gesien ende mijn wel huecht; maer alsoo int schryven van sommighe cro- nicken de dac-h divercnt is, liebbe ick se hier willen uutlaten, want ick duer mijn jonck(heyt) van dach of datem (niet) en wystj welck perdoen oft vergevinghe was voor die in den oproer van kerck breken of predicacie jeghen den coninck of de Roomse kercke hadde(n) misdaen. Int selfde jaer van 1570 quam des keysers dochter, wesende de bruyt van Philippus de tweede van dien naeme, coninck van Spaeingen 2), savens te Middelburch in metten donckere hetwelcke was nae den datemby mijn gevonden in andere cronickenden 24eü September, ende smergens den 25cn Sep tember weer uut de stadt soodat ick haer door onlanck blyven niet en hebbe gesien en ginck dienselven dach met een schoon heerlijcke vloote zeyle naer Spaeiugendie daer op de ree voor Zeelaut lach ende daer toegemaeck(t) was, soo dat ick die hebbe zien voorby Ylissinge tzeyle gaen, waervan liet volek, op het schip wesenden (vau) den admirael, al waren uut eender hant ghecleet, al één coluere en één boorsel ende van den vys-amirael oock al uut eender (hant) van één coluere en boordendan elck schipsvolck hadde 3) de colueren divers, deen root en dander blaeu. Ontrent desen tijt soo werden de lautslieden gemonstert int lant van Walcheren in Zeelant of se in de ander lauden van Zeelant oock monsterdenen weet ick niet hetwelcke gheschieden in vier deelen: een deel te Kouckercke, het 2 was, eii sijuder by dcuselven brant ghcen huysen ontsteken gheweest, hoewel nochtans cort om dersclver kerclceu veel huysen, met stroo gcdect, stond, ende het tempeest van winde seer groot, twelek sonder mirakel des Heeren nyet en heeft counen gesehien." Het HS. herhaalt de woorden „dach of". -) Anna van Oostbniujk. liet HS. herhaalt dit woord.

Archief | 1909 | | pagina 118