81 deel te Westersobburcli, het 3 deel te Soutelande ende het leste ende 4 deel te St. Lauwereyselck dach twee parten maer in de 3 monsteringhehetwelcke ghescbiede te Soute lande, is de gouverneur, mijnheer van Wacken vaneen qualijcklieyt krygendesoo hy aen een tafel sat om de lieden te doen voorby hem monsteren, terstont doot gebleven, soo- dat hy in de vierde monster(inge) niet en was; maer was al doot. Ende zijn broeder de heere van Cappelle 2) werde gouverneur in zijn stede, ende oock genaemt of was heere van Wacken. Den tijt en dach is mijn onbekent s); maer hebbe de 3 monsteringen selfs gesien. Hoogheyt van state, grootheyt int aensien, Noch gelt en can baten om de doot te ontvlien. Anno 1570 isser eenen hooghen watervloet geweest op Al- derheyligendach nae de noene, zoodat het water binnen Mid- delburch en in meer ander plaetsen veel schade ende verderf dede an menschen, beesten en huysen ende mueren, waervan ick hier alleene wil schriven van en wat te Middelburch ghe- schiet is, hetwelcke ick zelfs hebbe gesien ende hooren seg- ghen van veel geloofweerdige lien. Ten eersten ende het meeste jammer was, datter twee menschen verdroncken, wesende twee Bartoenen of Eransoysen, diewelcke met eenen boot voeren over de kaeye om de wijn, die zy daer hadden ligghente be schutten voort wech driven, hetwelck was buten voor de Noordampoorte, dat nu binnen is, duert de stadts vergrooten. Adolf van Bourgondië heer van Wackene. 2) Anthonis van Bourgondië. a) Adolf van Bourgondië stierf 6 Juli 1568. De Staten van Zeeland be richtten het den 7'-u aau den hertog van Alva in deze bewoordingen: „Com- bien que nous pensions que votre Excellence soit advertie de la subite mort et trespas de monsieur de Wacken, gouverneur de Zélande, estants aux mon- stres des paisans a Zoutelaude pour le service de sa Majesté, n'avons sceu laisser pour le deu de nostre ollice de le advertir par cestes de ladite mort affin que Votre Excellence puisse pourvcoir au service de Sa Majesté et conser vation du pays, comme il sera de besoing" {Register van Ckristopliel Rocls fol. 19). Archief 1909. 6

Archief | 1909 | | pagina 119