84 Anno 1572 op den eersten April, wesende Dinsendaechs voor Paessen, quamen de guesen ofte princenvolck voor den Briel met ontrent 22 ofte 23 schepen, waeronder was oock eenpris of twee, ende quaemen ettelijck volck te lande ende hiesen de stadt van den Briel op, waerop de borghmeesters buten by haer ghincgen ende begeerden beraet, ende wert haer ge- ackoordeert te hebben twee uren beraet. Soo quaemen sy tegen den avont weer, en daer cjuam weer een vooruut, die de stadt ophies, diet te vooren oock gedaen hadde, ge- naemt capeteyn Roobol 3), ende sprack: //Wel lieve borgers laet ons in; ick belove ulieden by het heylich evangely, daer en sal niet een borger gekrenckt werden, noch niet besclia- dicht werden an zijn goederen. Ende soo wy der met gewelt in moeten commen, zult ghylien alle beclaegen. Ende oock wy willen der in wesen tsy met goetheyt ofte met quaetheyt en 3) seyt", sprack hy//Sal ick bescheet cryghen ofte niet?" waerop niemant en antwoorde, maer elck ginck duere, uut- gewaert drie mannen, waeraf dit den eenen was, die mijn dit zelfs aldus vertrocken heeft, toen zijnde noch een jonckman, daer werckende, ende nu een geloofweerdich borger binnen Middelburch. Ende soo liy geen antwoorde en creeg, riep hy //Comt an, lieve cri(g)slieden, sy gecken met ons". Soo quae men sy an met vijf vliegende vaendelen, maer weynich volck ende met een stickgen geschut, en schoten een gadt duer de poorte ende brande se en braken, datser een gadt duer kre gen, daer sy duer inquaemen sonder belet, ende deden oock niemant van de borgers schade. Dit hebbe ick mede soo breet geschreven, omdat het te passé comt op den eersten aenvanck ende omdat ick soo goed bescheet daervan wyst. In tselfde jaer 1572 sand duck dAlye op den Paesdach Spaeingaers naer Vlissinge, ende meenden op den Paesdach Het HS. herhaalt dit woord. 2) Coiinelis Roobol. 3) Het HS. leest „eude".

Archief | 1909 | | pagina 122