87 van de guesen, commende met zijn volck beneden dijckxby zijnde op den dijck quaem, ende zoo hy weleer te Middel burch woonacktich geweest hadde, werde liy bekent ende zijn woorden geloof gegheven, te meer omdat de overkeyt geen gehoor en hadde, om welcke oorsake zy te Middelburch als voorsevt om asestencie ende om een hoofd an den gouvernuer van Zeelant, de heere van Wacken, en an der stadt gecom- men waeren. Het volck van Middelburch met haer capeteyn of hooftman hebben se weer laeten gaen, ende hebben haer belooft, te weten de guesen ofte capeteyn oft hooftman van dienint aeucommen niemant yet te misdoen. Alsoo werden Igkeheele lant van Walchgeren gues, uutgesteken de stadt van Middelburch ende het casteel van Bammekens. Ende dit innemen van Aermuyen soude naer mijn best onthoudenende soo ick best can naegerekenênDonderdach nae de noene, wesende den 24 April, geschiet zijn. In dit veroveren van dit lant onder dese belofte hebben die van Westcappel, dwelck is en was een onbemuerde plaetsehebbende stadtsprevelegen doende recht en justicie, als vooren gebleken, en meest be woont van outs van vissers en stierlien. J) Ende soo syte weten de guesen, quaemenbegeerde(n) zy ende creghen 24 uren beraetdies seyden de guesen, soo dat niet en deden ende met haer houden, soo souden zyt haer doen doen. Na die tijt van 24 uren zijn sy om bescheet ghecommen an die van West cappel ende seydensoo sy niet en wilden met haer houden sy hadde(n) de middel by haer om te doen doen. Ende soo hebben sy met haer belooft te houden. Dit schijnt wel ge schiet te zijn, aleer zy naer de stadt van der Veere togken Dus zijn dese steden en dorpen al samen (overgegaen) onder de belofte van niemant te misdoen ende verlost te worden van de Spaeinse tierannie, gelijck het, God zy gelooft, duer Zijn cracht geworden en noch is ende bly ven salalsoot Zijn Godde- lijcke wille is, ende noch meer door Zijn cracht verlost worden zal. Deze ziu loopt niet af.

Archief | 1909 | | pagina 125