89 en sloot met een eram over den grendel -1), alsoo mijn de stadtssmit zeiver naederliant geseyt heeft, lietwelcke een 2) geloofweerdich man was. Ende eenighe van die op de poorte van die van binnen de wacht hadden, zijn. als zy dit hoorden 3), boven geloopen ende hebben de pillengelijck men in die poorten plach te gebruckenlosghemaeckt en laten neervallen zooals zy clink et van de poorte open haddenen kosten zy noch niet duere om binnen te cornmen, waerduer zy deden bringen ofte brochten uut de voorbocht of voorstadt stroo ende mutsaert duer clincket binnen in de poorte ende meen- dent alsoo te verbranden ende de poorte te openen, twelck niet geluckte naer haren zinwant den brant ofte tvier trock opwart ende branden boven de cappe ofte den tooren van de poorte, ende en oppende gheen passage voor haer. Ende die van binnen brochten van binnen op de strate metaelle grof gheschut ende schooten den tooren, alse brande, of, soodat de peere binnen de stadt viel. De soldaten, die in der stadt van capeteyn Viville, als vooren verhaelt, zeer weynich zijnde, wisten haer waer bergen vreesende 4) ofte quaemen niet voort vreesende dat het al verraden was. De heere van Beevoys was in een gliat ofte gelyte van de stadtmueren gecroopen, seyde men, om te verberghen. Dus wast wel te vermoeden, hadder conneu oppeninghe voor die van bnten ghecommcn duer brant ofte duer ander middelen, datter weynich teghenweer soude gheweest hebben; want deen hiel se vianden ende dander voor vrienden ofte voorstanders van de vryheyt, die se liever hadden dan de Spaeingaers. Dit aldus blyvende, ende gheen incomste en was, maer bleven buten der stadt, soo heeft men de clocke gedipt ende het trompet gesteken, ghelijck het de costuyme is, al en waert maer om den brant gheweest, werde de stadt in weren, ende elck begost hem te vertoonen ende int gheweer te stellen ende uuter stadt beghinnen te J) Het HS. voegt hier iu „hadde". 2) Het HS. herhaalt dit woord. 3) Het HS. herhaalt hier: „zijn". Sic.

Archief | 1909 | | pagina 127