90 schieten naer die van butensoodatter bleven dood ligghen. Den bilgou van der stadt, wesende een Spaeingaerfc genaemt Maertin de Poose, quam met zijn geweervergeselschapt met noch ettelijcke Spaeinaer(s)soo men seyde want er in de stadt wel Spaeinse cooplieden waeren en de ande(r) goetwil- lighe ende de soldaten oock voort ende 2) trocken de Zuydampoorte uut om over de Haven te vaeren met schuten om den viant van de Noordampoorte wech te slaen ofte dry ven, gelijek zy oock deden. Maer soo de scliute ofte schuten wat leech of ongereet laghen, is den bilgou duer kaesticheit daerin gespronghen ende heeft zijn selven zeer gedaen; want hy gheharnast was. Sommyghe meenden, hy was met sprin- ghen den hals over de craghe vant harnas ghebroken; andere preseraeerdenhet harnas soude geweest hebben of was schoot- vrydat het swaer was en door de gewichte hem selven soude te borsten ghespronghen hebben Ommers hoet was hy werde weer uut de schuytte over doot binnen der stadt in een huys ghebrocht ende sterf terstont. De andere voeren over ende dreven de guesen van de poorte in haer leger, hetwelcke zy hielden tussen de Oude ende Nieu haven tusschen 2 dicken, daer zy mede genoch beschanst 3) waeren, soodat men se uut der stadt daer niet beschadighen en coste, hetwelcke was den wecht tussen beede de dicken neer te gaen naer Aermuyen ende hiet den Aprilwelck oude havendicken naederhantom zulckx te verhoeden, met vergroten van der stadt gebroken zijn. An de ander zyde van der stadt laghen sy op 't huys van der Hooghe ende in de booghers, houdende daer haer legerstedeende commende van daer voor de stadt op den pleckendie ment 't Sant hiet, wesende rechs buten de voor- bocht ofte voorstadalwaer sy wacht hielden ende 4) voor de stadt tot an de vesten, quamen duer ende in de huyssen van de voorstadtin welcke voorstadt van die van binnen dickwels Het HS. voegt hier ia „comaieu". 2) Het HS. herhaalt dit woord. Het HS. leest: heschranst. Het HS. herhaalt dit woord.

Archief | 1909 | | pagina 128