91 teghen haer schermen mutsenint lesten werden in brant ge steken ofte gheschoten, ommers in brant gedaen, als die van binnen uutvielen. Hoewel, als vooren geseyt, sy niet sterck en waeren, hadden niet veel aenstóot ofte weinich; want zy van buten oock niet sterck en waerenen onhervaeren in den crijchzijnde meest vissers en boeren; maer hebbent sichtend in ons Nederlanden wel geleertGodt betert. An de ander zyde van de stadt ghinck mede zeer alleens toe, en schoten soo van beede zyde(n) met cleyne gotelingen of ander geschut in de stadt soo over de mueren ende onder de brugghe van de Haven duer. Want de brugghe op den Dam, ter plaes daer sy noch is, was, waer an beede svde de poorten stonden van de stadten was een hooglie draeybrugghean beede syd soo quam men met breede groote blaeu arduyne trappens, soo datter schoon kelder onder waeren; ende over de Haven den overspronck van de trappen tot het ghat van den draey- boom van wyt aerduyn zijnde een clouck fraey styck wercks, van beede zyde soo blaeu als wyt, soodat ïck in Zeelant of in Hollant of in Brabant of in Ylaenderen zulcke trap niet ghe- sien en hebbe. Nu wil ick weder commen tot dit belegh ende dat endighen. Nu dewyle zy voor de stadt bleven lig- ghen, hadde(n) zy gaeren de stadtshaven toegestoptmeen(en)de daermede de stadt te benauwensoo omt maelen van de water- muelens ofte ander saken, die haer noodich dochten. Ende brachten om zulckx te volbringen een groot schip tenden dweers in de Haven en meendent daertegen toe te dickenmaer die van binnen haer houwers, daer zy het mueleuwater in hieven sloten de houwers, ende als leegh water was, dat sy haer werck best soude hebben connen vorderenlieten beede slusen ofte schuergaten 'tseffens opensoodat dat werck uiet vol bracht en conde werden tot haeren voordeel Aldus hebben zy geleghen soo buten de Dampoorte ende de Langevillepoorte, altemets schietende in de stadt ende altemets uut de stadttot den achtsten dach van Meye; doen quam daer onset op dees maniere. Daer was te Middelburch eenen genaemt -Jan T-ukck

Archief | 1909 | | pagina 129