99 deze vergadering is, evenals in 1591 en 1620, gehouden met goedvinden van en ten bijwezen van de Staten Reeds herhaaldelijk was er iutusschen na 1620 van wege ge deputeerden uit de vier classen van Zeeland bij de Staten op aangedrongendat er met hun toestemming in dat gewest een synode zou worden gehouden. Eindelijk in 1637 met succes. Nadat in de Statenvergadering van 23 October van dat jaar opnieuw zulk een remonstrantie was ingekomon het was er volgens deze voornamelijk om te doen door een synode meer zekerheid te krijgen over de uitlegging van sommige artikelen der kerkenorde van 1591en een beslissing te krijgen in zaken die alleen door de hoogste kerkvergadering de synodekonden worden uitgemaakt is in de vergadering van 30 October d. a v. //met eenparige stemmen goedgevonden ende gecousenteert in het houden van de voorschreve Synode Provinciael in de vol gende maanden zijn de gravamina, door de verschillende classes de synode ter behandeling voorgelegdingekomen, en, nadat de leden van de Statenvergadering hunne bedenkingen daartegen hadden ingebracht, zijn ten slotte 20 Maart 1638 de ver schillende gravamina goedgekeurdiutusschen met dit uitdruk kelijk voorbehoud, dat de gedeputeerden van de Staten //wel zullen letten, dat er in deselve synode niet anders en werde verhandelt dan 'tgene dat kerckelijck is, ende niet dat poli- tijcq ofte mixti fori is". In dezelfde vergadering werden van wege de Staten de heeren de Knuyt en Thienhoven tot ge deputeerden naar de synode benoemd. Zij hadden niet alleen de vergaderingen daarvan bij te wonen, maar bovendien na afloop de handelingen aan de Staten over te brengen, welke dan als punt van beschrijving aan de verschillende leden van dat lichaam zouden worden toegezonden. Om eenigszius aan het gemis hiervan tegemoet te komen werden in Zee land nu en dansteeds te Middelburgvergaderingen van de gedeputeerden uit de vier classes gehouden, z. g. coetus, die echter voornamelijk dienden om uit spraak te doen in zaken, die voor de lagere vergaderingen, kerkeraden en classes, nog niet heslist waren. Zie nader BACntENEA. w. III, blz. 2 vlg.

Archief | 1909 | | pagina 137