103 de classis van Walcheren, die, zooals uit het einde van de acta blijkt, na 1638 als synodale classis was aangewezen, omdat Ylissingen de plaats van samenkomst der volgende synode die evenwel nooit meer gehouden is zijn zou. Naar de synodale classis was men in Zeeland steeds gewoon alle synodale papieren over te brengen, blijkbaar ook die van vroegere synoden, immers de classis van Walcheren heeft steeds de authentieke acten van alle Zeeuwsche synoden onder hare bewaring gehad. Ze zijn intusschen niet altijd daar geblevenbij de nieuwe kerkelijke organisatie in de 19de eeuw heeft men al deze synodale stuk ken van daar naar het archief van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland overgebracht. De acta zijn hierachter geheel volgens bovengenoemd hand schrift afgedrukt, maar bovendien zijn daarbij nog enkele andere stukken gebruikt, die thans berusten in het rijksarchief-depot in Zeeland (zie Verslagen omtrent Rijks Oude Archieven 1898 blz. 349). Tn 1898 werden voor het rijksarchief uit den boedel van wijlen Mr. W. J". Royaards van den Ham een groot aantal stukken aangekocht, op Zeeuwsche synoden be trekking hebbende, daaronder ook twee stukken, bevattende de gravamina van de vier dassen van Zeeland, behandeld op de synode te Tholen in 1638 i). Beide stukken zijn blijkbaar af komstig van de gedeputeerden op die synode van de classis van Walcheren. Het opschrift van het eene stuk (Aanwinsten 1898 nr. 29) geeft het duidelijk aan//Gravamina van de vier dassen gelijck deselve van de 4 dassen van Zeelant den classis syno- dael 3) sijn toegesonden, ende vooreerst van de gravaminibus des classis van Walcheren, dochalsoo deselve werden gevonden in de classe van Walcheren, soo sijn deselve hier naege- laten In het andere stuk (Aanw. 1898, nr. 28) komen dezelfde gravamina voor, ook die van de classis van Walcheren l) Ook immers nr. 29 van de Aanwinsten van 1898 (zie Verslagen t. a. p.) bleek bij nader onderzoek dezelfde gravamina te bevatten als nr. 28. Vóór 1638 dus de classis van Tholen.

Archief | 1909 | | pagina 141