105 waren geweest van Mr. O. P. Lenshoek. Al deze stukken zijn een jaar na de uitgave van hun boek (1897) voor het rijksarchief-depot in Zeeland aangekocht uit den boedel van wijlen Prof. Dr. J. G. R. Acquoy l). Ook in deze registers (Aanwinsten 1897, nrs. 7480) bevinden zich verscheiden 17do en 18de eeuwsche afschriften van de synode van 1638. In het volgende jaar 1898 verwierf het rijksarchief nog een derge lijke collectie uit de bibliotheek van wijlen Mr. W. J. IIoyaards van den Ham 2). De nrs. 1518 bevatten 17de en 18de eeuw sche afschriften van verschillende synoden in Zeeland, daar onder ook van die van 1638. Ten slotte wil ik hier nog vermelden het ook door Reitsma en Van Veen biz. XV genoemde boek, toebehoorendeaan het oud-archief der synode, waarin zich volgens den catalogus- Janssen, blz. 122, een 18de eeuwsch afschrift van de acta der Tholensche synode van 1638 bevindt. Tn het archief van het provinciaal kerkbestuur bevinden zich bij het origineel van de acta nog enkele bijbehoorende stukkenvooreerst de credentiebrieven van de gedeputeerden resp. van de Staten van Zeeland en van de classes van "Wal cheren, Schouwen, Zuidbeveland en Tholen. Verder enkele brieven, waarvan sprake is in Cap. XI. Alleen deze laatste zijn hierna als Bijlagen B en C achter de acta afgedrukt. Bijlage C bevat twee stukken: een brief, te Tholen aange komen, nadat reeds de zitting van de synode was gesloten, in verband staande met de zending van gedeputeerden der synode naar Vlaanderen naar aanleiding van de voorgenomen afscheiding der Vlaamsche kerken van de classis van Walcheren, en een authentiek extract uit de resolutiëu van een vergadering der Vlaamsche kerken, waaruit blijkt, dat ten slotte bedoelde afscheiding op niets is uitgeloopen. Ik wil deze inleidende woorden niet eindigen zonder een Zie Verslagen omtrent 's Highs Oude Archieven 1897 blz. 204 vlg. a) Zie t. a. p. 1898 blz. 346 vlg.

Archief | 1909 | | pagina 143