109 stonden niet om te praesideren over poinctendie puir kercke- lijck mogten sijn, maer als representerende de souvereyniteyt vant lant, omme de handelingen deses synodi naer goede ordre te helpen dirigerendaerin de vergaaderinge conteutement heeft genomen l). Voorts hebben de gedeputeerde van Schouwen aengedient van haere principaale gelast te sijnalsoo uyt een deser vier dassen met credentie verschenen was een seecker persoon, van welcken stercke gerughten liepen door het lant, dat hy on langs geleden sigh vergrepen hadde tot merckelijcken aenstoot van hoogen ende laegen stants persoonen, ende dat men oock niet vernam tegen hem gehandelt te sijn volgens de kercken- ordeninghedat derhal veneer men comt tot eenighe hande lingen, desen eerwaerden synodo in bedencken sal gegeven werdenof soodaenigh een persoon sigh te voren niet en be hoorde daervan te purgeren by dese vergaaderingheopdat men alsoo alle opspraeck voorcomen ende met des te beter luister voortgaen mochte; doch is van wegen den kerckenraat ge- toont acte van de kerckelijcke proceduirendaarover volgens de kerckenordeninge met hem gehoudendaermede dese vergae- deringe contentement heeft genomen. D. Jacobus Bursius, die van wegen den classe synodael tsegel des synodi, d'acta synodalia van het svnodus nationael In de hiervóórblz. 104 vermelde aanteekeningen hij de gravamina wordt deze zaak aldus beschreven: „Alsoo daer stont in de credentie der heeren, dat sy werden geautorizeert om niet alleen hy te wonen de vergaderynghemaer oock te p resideer enis dit woort wat vremt opgenomende broeders verstaende, dat sulck niet en competeert den heerenmaer dengenendie van de vergade rynghe daertoe souden gecoren werdende heeren hebben haer hierop alsoo verclaert, dat haere commissie is gestelt mot deselve woorden ende in deselve order, die voordesen den heeren altijts is gegeven, ende, alsoo de Heeren Staten van Zeelant sijn de hooge ende souvereyne overheytwaer sy presenteeren in dese vergaderynghe die het toecomt alle saken te dirigeerensy in desen con- nen geseyt wesen te sijn presides politicilatende nochtans de directie van de kerckelijcke saken hy die persoonendie hy den synodum daertoe souden gecoren werden."

Archief | 1909 | | pagina 147