Ill Capittel I. Van de kerckelijcke tsaemencomsten. Art. I. i) Aengaende het besorgeü der kruiskercken is van nieus be- slooten, dat elcke elasse by jaerlijcsche touren opsight over de bestellinge derselver sal hebben volgens den 52en art. Syn. Thol. de anno 1602 3), daervan nu de eerste beur te sal hebben Walcheren, als sijnde nu classis synodael, ende daernaer elcke classis op haer ordre volgende. Art. IT. 3) Dewyle daer maer vier dassen in Zeelant sijn, wat expe diënt men vinden sal om uyt de swaerigheyt te geraecken, wanneer de stemmen in synodo mochten comen te sleecken; alle de dassen comen daerin overeendat men in sulcken ge valle sal gebruicken alle mogelijcke inductiënom d'een oft d-1 andere classe te brengen tot veranderinge van haere genomene resolutiemaer ingevalle de voet van inductie niet en conde helpen, soo sal men in het toecomende op andere voorslaegcn letten dewijl de gedeputeerde in de voorgeworpeue voorslagen 4) niet hebben connen accorderen. Art. III. 5) Belangende of eenige classe op den synodocoetu of hooger Gravamina I, 4. 2) Zie Reitsma en Van Veen A. w. Vblz. 58. 3) Gravamina I5. 4) Deze voorslagen waren volgens de aantcekeningcn bij de gravamina de volgende„1° In sulclc een geval soude byeencomen classis synodael om te sien, of sy van haer eerste resolutie conde resiliérenoft wel alle de respective dassendie dan haere resohitie over soo een sake den classis synodael souden aeuschryvenom alsoo een gemeene resolutie te maken; 11° dat men sulck een sake soude aenschryven aen alle de kercken van Zeelantwelcke alle t'samen gevraecht sijnde, souden de meeste stemmen de resolutie maken; 111° dat alle de gedeputeerde hoofdelijck souden stemmen; IV0 dat men door het lot deu Heer de sake soude beveleualles eerst geteuteert sijnde, ende dat noch met sekere limitatiënhet lot gansch sorgelijck sijnde in vele dvngeuals in stucken van de leer etc.V° dat men die sakedaervan de stemmeu stekensoude uut- stellen tot de naestc synode." 6) Gravamina IG.

Archief | 1909 | | pagina 149