112 vergaederinghe in haer eygen saeckdaerover eenige kercke oft particulier persoon tegen haer geschil heeft, sal mogen blyven zitten als judex ende als richter medestemmen, stel lende niettemin andere gedeputeerde als actores om haer ge- wesen vonnis te defenderen; is geresolveert op het eerste, dat jae de gedeputeerde van soodaenigh een classe op sulck een hooger vergaaderingh sullen mogen verschynen als judices om neffens d'andere dassen te helpen vonnissen over liaere saecke; doch, of die classe derwaerts oock haere actores sal mogen seynden, en is sulx noch niet gedecideert, dewijl de stemmen staecken. Art. IV. Wat belangt, als een kercke of kerckelijck persoon of yemant anders sigh by het oordeel van eenige classe gegraveert vonde, ende de classe in weygeringe waere haere saeck aen den clas- sem synodael bekent te maecken, soodat een hooger vergae- deringh geen kennisse en can nemen van haere swaerigheyt, ende deselve beslisssn, wat in sulcken gevalle te doen staet; is goet gevonden, dat men sal volgen de regulen van de voor- gaende synoden, nl. van 1591, art. 28 3), naerder verclaert in synodo Goes. 1597 art. 5 3). Art. V. 4) Aaengaende het stemmelijck verschynen der predicanten van de steden in den classe is besloten by eenparigh advijs van alle de dassen dat men sal blyven by den SL'n art. Syn. Tholan. de anno 1602 5), soo als die luit Art. VI. 6) Of alle de diaeckenen in het verkiesen van predicanten be- 3) Gravamina 1,7. 2) Zie Reitsma en Van Veen, A. w. V, blz. 21. 3) Zie t. a. p., blz. 39. '3) Gravamina 19. s) Zie Rgttsma en Van Veen A. w. Vblz. 52. fi) Gravamina 110.

Archief | 1909 | | pagina 150