113 hoorden stemme te hebben, is verstaen jae, volgens den 3en art van kerckenordeninge de anno 1591 3). Cap. II. Van de kerckelijcke diensten ende wat dien aengaet. Art. I. 2) Aengaende het doen van de reeckeninge der diaconen, of men daerin niet en behoorde te volgen eenen eenpaerigen voet is goet gevonden, dat ten minste eens des jaers reeckeninge geschieden salende dat in de kerckemaerwanneer de middelen van den plaetsenarmen met die van de diaconie sijn ghecombineertsal mede de reeckeninge daervan alle jaere ten minsten eens ghedaen werden, is het doenlijck, in de kercke, immers buy ten de herbergeende sullen voorts allerley abuisen insonderheyt het teiren tot laste der armenworden geweirt tot welcken eynde men sal versoeeken van de Ed. Mog. Heeren Staaten deser provincie haer arrest op den 3en art. Gap. 2 Syn. Goes, de anno 1620 s) te doen exsequuteren. Art. II Dewyle bevonden wort, dat somwylen de Papisten weygeren Zie Reitsma en Van Veen A. w. Vblz. 16. 2) Gravamina II1. Bij dit gravamen is het volgende aangeteekend „De motiven der broederen van Tolen tot het untschryven van dit gravamen sijn geweestdat verscheyden kerckeu seer dolecrendatter in vele plaetsen geen rekenynghe gedaen en wertende dat seer verscheyden de rekenyngen geschieden ten aensien van tijtals plaetseals in herbergen." 3) Zie Reitsma en Van Veen, A. w. V, blz. 165. Gravamina II2. Bij dit gravamen is aangeteekend „De Heer Tuienboven verhaeldedat Sondaechs voorleden den 12 April 1638 een exempel was voorgevallen van een Papist binnen Capelle iu het lant van der Goes. De heeren adviseerdendat men sonde stellen in de vragen voor den doop alleene„de Christelijcke kercke", ende niet „hier" of „dese" byvoegendeofte dat men de ouders niet en soude vragen te staen over den doop van hacrlieder kinderen. Goes maekte een onderscheyt tusschen den Papisten ende Papisten, namelijck eenvoudighe ende hertnecke lasteraersgenen jaedesen en soude men niet doopen. Archief 1909. 8

Archief | 1909 | | pagina 151